Сдружение „Младежки глас” стартира нов проект „МИКЦ- Бургас- Гласът на младите”. „Целта е да продължим работата на изградената до сега информационна система. Да дадем възможност и на други институции и организации, които предлагат услуги за младите хора, но не са взели участие до сега в Младежкия информационно- консултантски център, да го направят.”, съобщи Вадим Рошманов- ръководител на проекта.
От Сдружение “Младежки Глас” вече реализираха успешно един такъв проект и очаквано спечелиха ново финансиране отново за продължаване на работата на Младежкия информационно- консултантски център.
„Разликата сега е, че организацията ще има шанс да разработи много по-добре центъра, тъй като първият проект бе за краткото време от 5 месеца. Сега “МИКЦ- Бургас- Гласът на младите” ще реализира дейностите си за две години, като дългосрочната цел на проекта и неговия екип е да успее да покаже, че това е една добра алтернатива за развитие на младите хора”, уточниха от Сдружение „Младежки глас”.
Работата на екипа към „МИКЦ-Бургас-Гласът на младите” е насочена за повишаване на квалификация и умения на младежите. Дейностите, които ще развива информационният център е консултации и обучения със специалисти, като се използват интерактивни методи и техники.
Предвижда се изграждането на работеща, система за предоставяне на информация, като целта е да бъдат обхванати възможно по-голям брой младежи, от 10 000 до 15 000 млади хора.
Програмата предвижда още да бъдат реализирани минимум 8 инициативи за свободното време на младите хора, за изява на творческия им потенциал, като пряко засегнати ще са около 50 младежа.
Очакваните резултати от проекта са още повишаване квалификацията, опита и уменията на 450 – 500 младежи; близо 250 млади хора да получат консултация; минимум 100 младежи да преминат през услугата на кариерното ориентиране; провеждане на две обучения за младежки работници на 20 млади хора; печат на наръчник с методи и игри за обучения и обучения за подобряване на компетенциите на обучителите.
Основните целеви групи на организацията ще бъдат три. След опита и анализа, който екипът на проекта е направил е станало ясно, че е нужно този път да се включат и младите в по- малките населени места от Област Бургас. Това ще бъдат младежи от Българово , Карнобат, Малко Търново и др.
Всички младежи ще бъдат разделени в три възрастови групи: ученици от горните класове /11-12 клас/, студенти /18-24 г./ и млади безработни хора над 24 г.
Национален координатор на програмата е Изпълнителният директор на Национален център „Европейски младежки програми и инициативи“ (НЦЕМПИ).