Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ може да бъде спряна, като междинните плащания по нея са временно замразени. Това става известно от проверка на Европейската комисия на програмата през октомври 2016 година, която констатира редица нередности по управлението й. Затова от ЕК пишат писмо до българските власти, с което се дават препоръки, които ако не бъдат изпълнени ще доведат до пълното спиране на програмата.
Това се разбира от писмо, разпространено по електронната поща с подател Silent Witness. За предупреждението писа и сайтът „Бивол“, които се позовават и на чернова на писмото. Пред „Дневник“ от пресекипа на вицепремиера Малина Крумова потвърдиха за писмото, като скоро се очаква и пристигането на доклада с констатациите.
Министърът на образованието проф. Николай Денков също потвърди за писмото, което е пристигнало снощи. Той поиска оставката на ръководителя на Управляващия орган към оперативната програма, който е дирекция в министерството Цветана Герджикова.
„Единият от проблемите е свързан със структурата на Управляващия орган и разделението на функциите на този, който осигурява парите – УО, и този, който изпънява проектите – МОН. Другият – конкурсни сесии от предишни периоди. Тези проблеми не са изненада за мен. От април предупреждавах, че ако не бъде сменен подходът към управлението на програмата ще има проблеми“, заяви Денков, който не пожела да коментира детайли. Попитан дали ще поиска оставката на Тодор Модев, който ръководеше Управляващия орган преди Герджикова, той заяви, че за него ще говори в понеделник. Очаква се тогава да бъде дадена пресконференция с повече подробности за проблемите и мерките, които ще се предприемат.
С над 350 млн. лв. по оперативната програма бившият вицепремиер и министър на образование Меглена Кунева предвиждаше да бъдат изградени и усъвършенствани четири центъра за върхови постижения и осем центъра по компетентности. В средата на януари „Дневник“ писа, че по програмата ще има забавяне на усвояването на средствата с месеци заради съществени промени в процедурите за кандидатстване направени по незаконосъобразен ред от Министерството на образованието и науката (МОН).
В предупредителното писмо от Брюксел пише, че има липса на прозрачност.
Освен това няма оценка на проектите и конкуренция при избора на външни експерти, както и неадекватна оценка на индикаторите за възможни измами.
По-рано днес пред БНТ попитана за Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ бившият министър Меглена Кунева каза, че отговорността й е била да осигури цикъл от действия в рамките на 10 месеца и да се стабилизира системата, да се акредитира и ускори оперативната програма.
„Направихме всичко необходимо и сега проф. Денков може да стартира с успех“, каза още Кунева.
„Проф. Денков като мой заместник участваше в определянето на критериите, по които ще се оценяват проектите, в критериите за подбора на фирмите оценители, помните, че удължихме и срока. Сега имаме надежда, че тези проекти ще бъдат успешни и съм спокойна, че новият министър ще се справи“, каза още бившият министър.
На въпрос за одита на оперативната програма, Кунева посочи, че още в началото е споделила притесненията си във връзка с откритите от нейния екип 10 милиона лева за ромските проекти, които са били спечелени от фирми, регистрирани месец преди започването на програмата, на един адрес.
„Тогава направихме вътрешно разследване, наложиха се дисциплинарни наказания, пуснахме сигнал до Прокуратурата и дори поех лично програмата, за да я предпазя от всякакви намеци за злоупотреби и корупция, каза Кунева. По думите й, проверката тогава е била много важна, защото е осъществена превенция и спиране на проектите, за да не отидат средствата не по законното предназначение. Моята задача като министър беше административна – да спра подобни течове и точно това направих. Оттам нататък нещата са в ръцете на съдебната власт“, заяви още Кунева./ dnevnik.bg