Проектите за заповед за защитена зона „Ропотамо”, община Приморско и защитена зона „Круше”, община Разлог разбунтуваха хората в двете общини. Тези проекти за заповеди са подготвени от чиновници в МОСВ в съдружие със зеления октопод, твърдят от Национална асоциация „Българско Черноморие”. В община Приморско има 7 защитени зони и 8 защитени територии. Близо 70% от територията на общината (в голямата си част наследствени, частни земи) е покрита със защитени зони и територии. Средно за територия на Европейския съюз е 20%, средно за територията на Р България е 38,5%. Наличието на такъв голям брой защитени зони и територии показва, че населението на община Приморско само си е опазило природата и знае как да го прави. Европейската агенция по околна среда даде отличен на община Приморско за опазените от нея води за къпане: плаж Китен юг, плаж Приморско ММЦ, плаж Приморско юг, плаж Приморско север, плаж Аркутино. През последните годините чиновници на МОСВ и наричащи себе си зелени НПО-та констатираха, че хората от Приморско са опазили своята природа и констататорите взеха много, много пари. За благодарност за същите тези хора е изготвен проект за заповед със забрани, които ще доведат до демографски срив в общината. Чрез забраните за „промяна на начина на трайно ползване” се блокира изменение на общоустройствения план на община Приморско, съдържащ в себе си предпоставки за развитие на екологичен транспорт – елекромобили, велоалеи и др. Планът е заплатен от МРРБ (от данъкоплатеца) и е предоставен на чиновниците от МОСВ (получаващи заплати от данъкоплатеца).
Възражение срещу антихуманната и антиприродната заповед до министъра на околната среда и водите са изпратени от кмета на община Приморско г-н Германов и от управителния съвет на НАБЧ.
На 28.05.2015г. хората от Приморско, подкрепени от НАБЧ, от 10:00 часа организират протест и ще блокират пътя Бургас-Царево от 10:45 часа.
Протести се готвят и в община Разлог, съобщават привърженици и членове на НАБЧ от общината. Общинският съвет и ръководството на общината са приели и възложили изработване на проекти за обходен път, кратък път до туристически зона Кулиното, велоалея и електрическо влакче. Тези проекти, целящи намаляване на въглеродния отпечатък ( което е приоритетна политика за ЕС) , смело са зачеркнати от чиновниците на МОСВ в съдружие със зелени рекетьори чрез проекта за заповед за защитена зона „Круше”. Заповедта съдържа забрани, чрез които общината не може да реализира своите екологични проекти.
Законът за биологичното разнообразие е единственият в цяла Европа, който позволява издаване на заповеди със забрани, които не могат да бъдат обжалвани в съда. Това ползва единствено и само вилнеещия екорекет, осъществяван от т.н. утвърдили се зелени НПО.
В Англия, Уелс, Шотландия заповеди за зона НАТУРА 2000 не се издават. Във Франция заповедите не съдържат забрани. В Полша всеки един собственик на имот, попаднал в зона НАТУРА 2000, се договаря за мерките за опазване с правителството. Такива са разпоредбите на Директивите за зона НАТУРА 2000. В България е друго – екорекет и хайдушко ограбване на собствениците.