Граждани и управляващи от Малко Търново не останаха убедени в ползата от обяваване на цялата или част от територията на общината за биосферен резерват. Проектът бе представен от експерти от екоминистерството и фондация „Биоразнообразие“.
Близо 670 са биосферните паркове от нов тип в 120 страни, които са под егидата на ЮНЕСКО. Те предвиждат симбиоза и съвместни действия между човека и природата и развитие на региона, поясни Петко Цветков от фондацията:
„Биосферните резервати, в днешно време, се разбират като едно средство за регионално развитие“
Не се предвиждат нови рестрикции в тези паркове, следва се националното законодателство за защитените територии, категорични са от фондацията. От министерството поясниха, че проекти на общините в тези паркове биха имали приоритет. Не стана ясно какъв точно ще е той, съмнения изрази и кметът Илиян Янчев, защото и към момента те са пренебрегвани
„И кандидатствам по „Селските райони“ и ми казват „Нула точки, г-н кмете, защото не сте приоритетни откъм брой жители. А малките общини, малките хора, те по-малко ли са българи?“
И към момента е трудно да се прави бизнес в района, заради рестрикциите от парк Странджа, смята Атанас Прангов. „Никой не обеща нито кой ще го създаде (биосферния парк), кой ще го управлява…“
Предстои Малко Търново все пак да гласува номинацията за биосферен парк на сесията през август. За страната има заявено желание за три парка – Централен Балкан, Родопи Добростан и Сребърна.
Българско национално радио