Държавата прехвърли на Община Бургас близо 40 дка терени в района на Минералните бани, известни още като Аква калиде. Новината беше съобщена днес от финансовият министър Симеон Дянков минути след решението на Министерски съвет. Държавата търси възможности за отпускането на половин милион лева за финансиране на археологическите разкопки в района, след като преди седмица с това се ангажира в Бургас премиерът Бойко Борисов.Идеята на кметът Димитър Николов е мястото да се развие като балнеоложки, спортен, музеен и туристически център. Преди няколко месеца Министерството на екологията прехвърли на Общината правото за стопанисване на 4 минерални извора. Там се намират древните терми с 6000-годишна история – Аква калиде.
Общината ще отдели собствени средства и ще кандидатства по оперативни програми на ЕС за изграждането на спортен комплекс, двата плувни басейна, игрища за тенис, баскетбол и други спортове.
„С решението за прехвърлянето на терена ни се „развързват ръцете“ да възстановим този запустял район и да го превърнем в атрактивен туристически, рекреативен и спортен център“, заяви кметът Николов.
Общината вече е подготвила проект, с който ще кандидатства пред българо – норвежката програма за финансирането на нов туристически маршрут Аква калиде. На мястото ще бъде изграден и музей, където ще бъдат изложени всички артефакти, намерени при разкопките.
Според министър Дянков, реставрирането на историческите паметници в района на Минералните бани може е добра инвестиция в българската икономика.
Община Бургас от три години финансира археологически проучвания, с които вече са разкрити части от цял архитектурен комплекс. Вече е разкрита част от крепостната стена на града и северният вход към нея от времето на император Юстиниян І /527-565 г/.
В момента се извършват разкопки на разкрила се средновековна църква, стопански сгради и хан от XI-XIV век, тракийско светилище и тракийска могила, както и разкриването и реставрацията на антична и средновековна баня на „Акве Калиде термополис“ от I – XVII век, светилище и древна чешма.
Според археолозите, лечебните извори на Акве калиде са имали своите покровителки – Трите нимфи. Минералните бани са просъществували седемнадесет века, което ги прави уникални за историята на България. Ръководител на археологическия екип е н.с. Цоня Дражева.
Вече са открити оловни печати от X-XI век, бронзов кръст от XI в., над 200 антични монети, накити и култови предмети.