Археолозите са открили много рядък за Некропола на Аполония керамичен саркофаг. Това съобщи Кръстина Панайотова, ръководител на археологическите разкопки там, цитирана от Радио „Фокус“. През месец август се проведоха българо-френските проучвания в местността „Мисарите”, където заедно с археолога Александър Баралис от музея „Лувър”, специалистите проучват селищна структура и Некропол.
„Там тази година проучихме още едно помещение и общо осем гробни съоръжения. За човек, който толкова години проучва Некропола на Аполония, беше много приятна изненада, за пръв път открихме керамичен саркофаг на място. Формата е като вана, бил е покрит със специално изготвени плочи. Интересното е, че наистина много рядко се срещат в Некропола на Аполония. От близо 3000 проучени досега гробни съоръжения, това е третият, който аз познавам и първият, който откривам и виждам на място, на терена”, посочи Панайотова.
Погребаният в него е увенчан с погребален венец от бронзови листенца и керамични плодове с позлата. „До него пък имаше саркофаг от варовик. Това също е рядка практика. Досега от Некропола на Аполония досега има само един мраморен саркофаг и това е вторият такъв. Останките от погребвания в местността „Мисарите” попълват едни празнини, които досега имаше в гробните съоръжение от Некропола на Аполония. Тези погребения са извършвани след като сградите, които са съществували на това място са били напуснати, почнали да се саморазрушават и в техните руини са извършени тези погребвания в първата половина на трети век пр. Хр.”, разказа още Панайотова.
Тя посочи, че се надява съвместната работата на българските и френските археолози край Созопол да продължи и през следващата година, вече с Лувър като партньор. „Надявам се да продължим да изследваме този много интересен обект, защото за първи път така мащабно се проучва крайградско имение от територията на гръцка колония в България, именно на територията на Аполония Понтийска”, посочи Панайотова.