Парк Странджа стартира изпълнението на международен проект, финансиран по Програма „Югоизточна Европа”. Наименованието на Проекта е „По-добро управление и прилагане на мерките за защита в зоните от мрежата Натура 2000”. Участват общо 14 Партньора от 7 държави: Унгария, Австрия, Италия, Румъния, България, Гърция и Сърбия. Водещият партньор е от Унгария – Сдружение за опазване на околната среда „Нимфея” (Nimfea). За България дейностите по проекта ще се реализират в Природен парк Странджа, с партньор от българска страна – Дирекцията на ПП Странджа.
Проектът e насочен към подпомагане на управлението и прилагането на природозащитните политики, свързани с европейската екологична мрежа Натура 2000. Фокусът на проекта е съсредоточен върху изготвянето на специализирани планове за действие за избрани видове и местообитания, свързани с „водни и влажни местообитания“ с речни, езерни и морски брегове. За Природния парк „Странджа” като целеви местообитания в рамките на проекта бяха определени дюните комплекси от зараждащи се, бели и сиви дюни; а като целеви видове – белият щъркел и блатната костенурка. Друга цел на проекта е повишаването на обществения интерес към устойчивото управление на Защитените зони от мрежата НАТУРА 2000 и към опазването на крайбрежните природни местообитания и видове. Във връзка с това ще бъдат изготвени образователни и информационни материали (наръчници, брошури, постери), които ще бъдат разпространявани сред заинтересованите страни. Ще бъдат проведени специализирани работни експертни срещи и образователни пътувания. Проекта стартира на 1 септември 2011 г.
Продължителността на проекта е 36 месеца, като изпълнението му ще приключи на 31 януари 2014 г. Общият бюджет е 2 021 215 €. Одобреното финансиране за дейностите в България възлиза на 194,870 €, от които национално съфинансиране в размер на 15% от МРРБ.