Християнският свят отбелязва Рождественските заговезни. От утре /15 ноември/ започват и Рождественските пости, които траят до 25 декември – Рождество Христово. Днес за последен път се блажи. Продължава 40 дни и приключва с трапезата на Бъдни вечер, на която за последен път трябва да присъстват само безмесни и безмлечни ястия. Следващият ден – 25 декември, е Рождество Христово и край на 40-дневните пости.
Този период, който още се нарича Малка четиридесетница, бива считан за правилното време за „отчуждаване от злото“. Постещият човек трябва да се въздържа от блажна храна, за да може да бъде преборен грехът, изначално заложен в човека. А приемането само на определен вид храна трябва да бъде съчетано и с духовен пост, символ на спасението на човешката душа.
Ако повече от месец без месо и мляко ви се вижда непосилна задача, има вариант и за вас – можете да постите само първата и последната седмица от тези 40 дни. Важното е да направите опит да се пречистите поне за известно време.
Не е разрешено да се ядат месо и всички животински продукти – яйца, мляко, сирене, кашкавал, извара, животинска мазнина. Алкохолът, разбира се, също е забранен, с изключение на виното. Червено вино може да се употребява всеки ден в умерени количества, без да се прекалява, с изключение на сряда и петък. Виното, и то червеното, е единственият вид алкохол, който се разрешава по време на поста, тъй като е символ на Христовата кръв.
Постите обаче, освен че прочистват организма, крият и някои рискове за определени възрастови групи – малките деца, бременните, кърмещите жени и възрастните хора в никакъв случай не бива да постят. За тях православната църква прави изключение – допускат се млечни продукти, но не и месо.
Съществуват шест степени на строгост при постенето:
– яде се всичко, освен месо (на Месни Заговезни)
– хапва се риба
– може да се яде храна, приготвена с растително масло
– може да се яде гореща храна без мазнина
– приема се студена храна, приготвена без мазнина
– пълно въздържане от храна
Календар на разрешените храни по дни:
15 – 22 ноември – само растителна храна с олио
23 – 29 ноември – разрешава се риба
30 ноември – 6 декември – разрешава се риба (Андреев ден – Никулден)
13 декември – разрешава се риба
14 -19 декември – разрешава се риба
20- 24 декември – само растителна храна с олио (Игнажден – Бъдни вечер)
25 декември – край на постите
Какво можем да ядем, ако постим?
Коледните пости могат да бъдат прекрасна възможност за прочистване на организма от натрупаните токсини и излишни килограми. Важно е да се знае обаче, че бременните жени и болните хора, трябва предварително да се посъветват с лекар, ако желаят да спазят постите.
През първата седмица, църковният пост повелява да се приемат само растителни храни с олио. В периода между втората и четвъртата може да бъде приемана риба, но през шестата седмица отново се консумират единствено растителни храни с олио. На Коледа, 25 декември, се блажи.
По време на поста, за изключително полезни се смятат сушените плодове и пълнозърнестите продукти, орехите, лешниците, фъстъците, сусамът, бадемите, тиквените и слънчогледови семки. Дефицитът на белтъчини може да бъде избегнат, ако наблягате на храни като боб, леща, ориз, нахут, булгур, киноа, авокадо, гъби и всякакъв вид кълнове. Яжте ябълки, киви и портокали, броколи, карфиол, картофи, зеле, спанак, моркови, тикви, сини домати. Позволени са и макаронените изделия, които обаче не съдържат яйца или други животински продукти. Подправяйте всичките си ястия със зехтин, който има прочистващо действие.
За любителите на рибните ястия, които не желаят да спазват строгия пост през цялото време, на Никулден (6 декември), се разрешава консумацията на риба и вино. Те могат да наблегнат на тези риби, които съдържат най-много белтъчини – пъстърва, скумрия, лефер, риба тон, херинга, сардина и хек.
Друг интересен въпрос, който повдигат актуалните сега пости, е правото на личен избор. Редно е всеки сам да прецени намира ли смисъл в постенето – не само физически, но и духовен. Постенето не бива да е мода, а най-вече лично осъзнат акт на духовно и морално обновяване. Затова, ако имате колебания или се възприемате като недостатъчно вярващи, помислете добре преди да подложите духа и тялото си на това изпитание.