18.2 C
Бургас
понеделник, октомври 7, 2024

ДЕЦАТА ОТ МАЛКО ТЪРНОВО СЕ ЗАПОЗНАХА С КРАЙБРЕЖНАТА ЧАСТ

В границите на парк „Странджа” попада цялата територия на Община Малко Търново, затова ние от Българска Фондация Биоразнообразие (ББФ), заедно с колегите от Дирекцията на Природен парк „Странджа” (ДПП) решихме да организираме учебни пътувания за всички ученици от СОУ „Васил Левски” – гр. Малко Търново.

d29a01a4bc73d7b4f8d921edcd96887aНа 24 октомври 2011 г. 100 деца от 1 до 4 клас се включиха заедно със своите преподаватели, а утре (29 октомври) предстоят учебните пътувания за по-големите ученици.

За разлика от миналия път, когато водихме децата от Ахтопол, Варвара и Синеморец във вътрешността на парка, този път целта е всеки ученик да се запознае основно с крайбрежието на парк Странджа, което е по-непознато за децата от Малко Търново, Звездец, Граматиково и Визица.

Естествено започнахме с новия Посетителски център на парка в Граматиково, където чрез забавни игри колегите от Дирекцията представиха защитените растителни видове и децата отблизо се запознаха със странджанското сапунче, тиса, звъниката, странджанския дъб и др. Филмчето за парка ги пренесе в света на орхидеите и на нестинарите.

Следващата спирка бе с. Резовоd427333d88826c0df76718fa508f9a5f – най-югоизточното населено място в България, където с бинокли наблюдавахме големи корморани, видяхме устието на река Резвая и се срещнахме с граничарите, които ни разказаха за тяхната работа в района. Река Велека при моста на Синеморец и особено устието й при вливането в Черно море очароваха учениците, които познават реката в друга светлина и я обичат, защото е предпочитано място за къпане и разходки, но според тях вече не става за риболов, защото няма риба?!

В Ахтопол се разходихме по кея, за да видим фара, лодките и да ни подуха морския вятър, а в Царево ги очакваше нашата изненада – посещение на истински риболовен кораб, акостирал на Царевското пристанище. На малки групи и с помощта на местните рибари всички се качиха на кораба „Приятел” и с интерес слушаха разказите на капитана за това как се лови риба в Черно море, какви видове се хващат и какви опасности дебнат рибарите.

Програмата в съботния ден е същата и се надяваме с тези учебни пътувания да помогнем на децата да научат повече за парк „Странджа” и да ги направим по-загрижени за опазването и популяризирането му. Вярваме, че ще провокираме интереса на учениците да посещават по-често различни части на Странджа с родители, приятели и учители.

Обявихме и конкурса „Странджа през моите очи”, в който могат да се включат всички желаещи като използват избраната от тях творческа форма – рисунка, стих, снимка, бижута, макети и т.н.

Обученията са част от проект „Сътрудничество за опазване на биоразнообразието и устойчиво местно развитие в Странджа” и са резултат от дългосрочните усилия на БФБ и ДПП за повишаване на обществената информираност и подкрепа за региона като защитена територия, както и в полза на местните хора.

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук