Стопаните искат също да се предвидят компенсации не само за избитите животни, а и за фураж. Заради забраната за свободна паша в региона, добитъка се гледа в затворени кошари и изхранването им става непосилно за хората. „Фуражът свършва, а и е скъп. Те, животните ако не умрат от шап, ще умрат от град“, жалва се Кольо Стефанов от Каблешково.
Димитър Райков, който е зооинженер и е член на Развъдната асоциация, твърди, че единственият начин да се спре шапа е ваксинация. „Правителството манипулира хората, като им казва, че Европейският съюз забранява ваксинацията на болните животни. Шап у нас е имало и през 1959 г. и през 1996 г. и тогава животните са били ваксинирани. Когато се сложи ваксина, добитъкът си изгражда естествен имунитет. Ваксини се правят и в Гърция, и в Испания… Още с първото огнище на шап трябваше на започне ваксинация.“
На протеста се чуха и обвинения, че ЕС нарочно ни налага карантина за да се отвори пазар у нас на продукция от Европа. „Това е икономическа война“, каза пред камерата ни жена, участничка в протеста.