2.1 C
Бургас
неделя, ноември 24, 2024

Разгледайте археологическите разкрития от Козарева могила

Уникалните археологически разкрития от Козарева могила вече могат да бъдат разгледани от бургазлии. Впечатляващата експозиция бе официално открита преди два дни и ще гостува на морския град до 24 април. Зрелищните артефакти са изложени в зала „Александър Георгиев – Коджакафалията“ на Културен център „Морско казино“.

козарева могила, находкиАмулети и бижута от черепни кости, каменен скриптър, едни от най-големите известни кремъчни пластини – символ на престиж за онова време са само част от експозицията. Древните находки са резултат от разкопките на праисторическото селище от енеолита /V хил. год пр. Хр./ Козарева могила край Каблешково.

Резултатите от проучването на селището и некрополът от късния енеолит /пето хил. пр. Хр./ представят находките на амулети, направени от човешки черепи, което се е считало за форма на почит към предците. В гробове от ранния и късния енеолит са намерени глинени съдове и оръдия от мед и кремък, каменен скиптър и едни от най-големите кремъчни пластини, които също ще бъдат част от изложбата.

Експозицията е ценна и по още един показател – разкопките от Козарева могила, илюстрират как различните домашни производства от това време се превръщат в занаяти –  специализирани производства, предназначени за размяна, която е и най-ранната форма на търговията.

За това свидетелстват керамичните съдове и инструменти, материалите за производството и украсата им, медните предмети, оръдията и оръжията от кремък, яспис и серпантинит, инструментите и накитите от кост, миди и мрамор, амулетите и идолите.

В селището е открита голяма грънчарска работилница с пещи за печене на керамика, пълни със съдове. Това дава основание да се предполага ранна форма на специализирано керамично производство, предназначено за търговски обмен.

През петото хилядолетие по времето на каменно-медната епоха хората, населявали района на Тракия и Долния Дунав, откриват и развиват рудодобива и металургията на медта. Тогава настъпват съществени промени в социално-икономическите отношения – появяват се бедни и богати и се слага началото на нова цивилизация.

Изложбата се организира от Община Бургас и СУ „Св. Климент Охридски“ със съдействието на музей „Старинен Несебър“, НЧ „Атанас Манчев“ – Каблешково и музеят в Поморие. Тя е част от проекта на бургаската община за развитие на занаятчийството INNOCRAFTS, финансиран от Европейски фонд за регионално развитие на Европейски съюз.

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук