В екоинпекцията в Бургас се получават десетки сигнали за загинали делфини по Южното Черноморие. От началото на годината те са 22. В 4 от случаите има контатирано насилствено умъртвяване на делфини. „Трудно е да се каже кой ги убива. Най-честите причини за смъртта на намерените мъртви екземпляри и изхвърлени на брега , това е неволното заплитане в рибарските мрежи , но също така те страдат като всички бозайници и хората от най-различни болести“, коментира Мария Андреева –старши експерт в РИОСВ- Бургас.
Трите вида черноморски делфини – обикновен, муткур и афала са защитени видове, включени в Закона за биологичното разнообразие, който забранява тяхното избиване. Наказанията при доказано престъпление са лишаване от свобода до 5 години и глоба от 5000 до 20 000 лв.
Федерация „Зелени Балкани” организира това лято първите обучения за доброволци за проучване на делфините и набелязване на конкретни мерки за тяхното опазване.
„ За да стане ясно какво предизвиква всички тези случаи първо трябва да има добре работеща система от експерти , които да събират информация и да правят изследвания на изхвърлени на брега трупове . Като в България в момента няма такава работеща система“, коментира Димитър Попов от Федерация на прородозащитни сдружения „Зелени Балкани”: .
От екоинспекцията в Бургас призовават гражданите да подават сигнали за открити мъртви делфини на „зеления телефон”, който могат да открият на сайта на инспекцията.