Вече се откриват 3 щама на сезонни грипни вируси, но е рано да говорим за наближаваща епидемия. Обикновено болните се увеличават сериозно през декември – януари, съобщи проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
Референтната лаборатория по грип е изолирала все още циркулиращия пандемичен свински грип A(H1N1)pdm09, възникнал през 2009 г. и причинил епидемии по целия свят, грипния вирус A(H3N2) и грипния вирус от тип В – “Виктория”, пише 24chasa.bg.
При съмнителни за грип проби на хора с тежко заболяване, които не се потвърждават, се откриват парагрипни вируси, риновируси, аденовируси и бокавируси. И трите вида грипни щамове, които са били потвърдени с PCR метода, причиняват сходни симптоми и разболяват внезапно. Все пак имат известни разлики. Особеност на H1N1pdm09 е по-високата честота на разпространение сред по-младите хора. Често протича тежко.
Вирусната инфекция, причинена от грип H3N2, също може да причини сериозно заболяване, но е по-опасна за традиционните високорискови групи – хора на 65+, хронично болни, малки деца.
“Виктория” води до усложнения по-рядко от щамовете от група А. Обикновено в началото на грипния сезон надмощие вземат вирусите от тип А, а болните с В щамовете се увеличават на опашката на сезона.
Грипът е сериозно заболяване и ваксините са възможност да се намали рискът. При тежка инфекция лечението е болнично. Възрастните хора и децата са по-уязвими. Малките поради незрялата си имунна система, хората над 50 – поради увеличаващото се с възрастта имунно стареене.
Промените са свързани с повишена склонност към болести, по-тежко протичане на инфекциите, повишена смъртност, обясни проф. Елисавета Наумова, началник на Клиниката по клинична имунология с банка за стволови клетки към Александровска болница. По време на Третата национална конференция по ваксинопрофилактика тя разказа, че има надежден биологичен маркер за остаряването и това е дължината на окончанията на хромозомите, наречени теломери. Те може да бъдат оприличени на завършващите елементи на връзки за обувки. Скъсяването на теломерите прогресира с възрастта, косвено показва и имунното остаряване и често има особености според генотипа. Сравняване на дължината на теломерите на българи, румънци и турци на една и съща възраст показва, че ние сме по средата. А с най-дълги теломери са турците, които имат и по-висока продължителност на живота, обясни имуноложката. Тя препоръча уязвимите хора да се ваксинират срещу грип, особено възрастните. От една страна, това стимулира имунната им система.