Окръжен съд Бургас наложи наказание 10 години лишаване от свобода и глоба в размер от 100 хиляди лева на Искрен Стефанов. Той е признат за виновен в това, че на 26.09.2014 г., около 08:50 ч. на ГКПП „Малко Търново“, с лек автомобил „Мерцедес”, модел „Е 290 ТД“, негова собственост и лично управляван, без надлежно разрешително, направил опит да пренесе през границата на страната високорисково наркотично вещество с нето тегло 47 443,400 грама на обща стойност 1 186 085 лева. Предметът на контрабандата – наркотикът е в особено големи размери и случаят е особено тежък, като изпълнителното деяние не е довършено по независещи от волята на дееца причини. Стефанов е заловен при проверка на превозното средство на трасе за обработка на изходящи автомобили от Република България към Република Турция. Във фабрични кухини в багажника на автомобила са намерени 30 броя пакети с хапчета, които при извършения на място полеви наркотест са реагирали на метамфетамин. В заключението на вещото лице по назначената в досъдебното производство химическа експертиза е посочено, че изследваното вещество е „3,4-метилендиоксиметамфетамин (MDMA, екстази)“. То е поставено под контрол в Списък І – „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарна медицина” от Наредба за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични, във връзка с чл.З, ал.2 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите.
Окръжен съд Бургас допусна делото да протече по реда на съкратеното съдебно следствие, след като подсъдимият се отказа от разпита на един свидетел и изслушването на вещите лица, които са изготвили химическата и съдебно-техническите експертизи. Стефанов даде съгласие, събраните в досъдебното производство показания и експертните заключения да бъдат приобщени към делото и ползвани от съда при постановяване на присъдата. Той поиска да бъдат разпитани двамата митнически инспектори, които са извършили проверката и открили наркотика.
В съдебното заседание подсъдимият отрече да е знаел за наркотика и разказа своята версия за случилото се. Според него посочената фактическа обстановка в обвинителния акт не е правилна. Стефанов обясни пред съда, че преди опита си да премине границата между България и Турция е пътувал по работа за три дни до Германия. След това се прибрал в Румъния, където към настоящия момент живее и бил оставил колата си за два дена в автосервиз за ремонт. На третия ден той бил взел колата от сервиза и потеглил за Турция по повод предстоящия „байрам“ там. На 25 вечерта пренощувал в град Малко Търново. Стефанов заяви, че не знае по време на тези пътувания къде и кой е поставил наркотика в автомобила му. Той посочи още, че двама румънски „цивилни полицаи“ са подали сигнал за престъплението, те са го проследили от град Сибиу, Румъния до границата между България и Турция, и са показали къде се намира наркотикът в автомобила. Единият от тях бил провел първия му разпит като го питал дали познава някого от град Сибиу и му казал да не отговаря на въпросите на митническите служители. Въз основа на казаното, подсъдимият отправи искане към съда да призове посочените лица, за да се изясни истината и да се докаже невинността му. Съдът не уважи искането с оглед на това, че не бяха посочени конкретни лица.
Твърденията на подсъдимия за разпита му от чужд гражданин бяха опровергани с дадените показания на двамата разпитани инспектори, извършили проверката на митницата и открили таблетките. Те потвърдиха посочените факти в обвинителния акт.
Държавното обвинение пледира на Стефанов да му бъде наложено наказание лишаване от свобода под средно предвиденото в закона и съответната глоба, като съдът отчете чистото му съдебно минало и факта, че се грижи за две семейства и общо пет деца.
Пресцентърът уточнява, че за извършено престъпление законът предвижда наказание от 15 до 20 години лишаване от свобода и глоба в размер от двеста до триста хиляди лева.
Защитникът на подсъдимия пледира за наказание под минимума. Според него вината на подзащитния му не е доказана по несъмнен начин.
В последната си дума Стефанов помоли съда да реши по съвест.
Съдебният състав след като се запозна с аргументите на страните и събраните доказателства по делото и като взе предвид, че престъплението не е довършено, а е опит, присъди на Стефанов наказание 10 години лишаване от свобода, което да изтърпи при първоначален строг режим в затвор и глоба в размер на 100 хиляди лева. Съдът разпореди след влизане на присъдата в сила да се отнеме в полза на държавата автомобилът, а предметът на престъплението да бъде унищожен.
Присъдата на Бургаския окръжен съд може да бъде обжалвана и протестирана в 15-дневен срок пред Апелативен съд Бургас.