Голяма Богордица е! Миряните честват Успение Богородично или Успение на Пресвета Богородица. Успение означава заспиване, сън. Напускането на земния свят от Божията Майка е един от дванадесетте най-големи празници, чествани от Църквата през годината. Християните вярват, че три дни преди смъртта на Дева Мария архангел Гавраил и съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното ѝ желание е да види Светите апостоли заедно.
По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома ѝ в Йерусалим именно на днешната дата. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й. В памет на явяването й пред апостолите, Църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави „въздигане на хляба”.
Според народната традиция, празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка. На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки.
На този ден се правят курбани за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Не се работи. Младите жени не трябва да се докосват до нищо червено, защото може да не могат да заченат. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, пиле каша, варено жито. На масата непременно трябва да има още диня и грозде. На този ден празнуват всички, които носят името Мария и неговите производни.
На този ден са и празниците на няколко наши града, за които кметските екипи са подготвили богати програми. На 15 август е Ден на Варна (отбелязва се от 1993 г.), Празник на Несебър (отбелязва се от 1992 г.), Празник на Стражица (отбелязва се от 1998 г.), Празник на Ихтиман, Празник на град Шипка, Празник на историческото селище Арбанаси, Ден на селата Добри Дял и Виноградец.