90% от общопрактикуващите лекари не смятат, че появата на COVID-19 е основание за назначаването на антибиотици.
Това показва онлайн анкета, стартирала на 22 ноември, на която са отговорили близо 700 общопрактикуващи лекари.
„Ние сме поставили въпрос за антибиотиците и за всеобща наша радост, резултатите показват, че колегите не злоупотребяват – на въпроса дали появата на заболяването е основание за назначаване на антибиотици около 90% са отговорили „категорично не“, заяви в „Денят започва“ по БНТ доц. Любомир Киров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари.
Според него, антибиотиците се сатанизират и назначаването им в подходящ момент е съвсем обосновано.
Най-често срещаните първи симптоми – това е температурата, като най-често проявяваната температура е 37,5 или 38 градуса. Тя обикновено продължава между 5 и 10 дни.
Загубата на вкус и обоняние не е толкова рядко срещана, но обикновено се появява след третия ден. По-често се случва при млади хора, но го има и при възрастните.
„При загубата на вкус и обоняние заболяването протича значително по-леко. Това може да продължи от една седмица до един месец“, допълни доц. Киров.
Според анкетата, хората се свързват с личните лекари между втория и петия ден. Доцентът призова да се обръщат към лекарите още на първия ден, защото това има значение за идентификацията на вируса.