3,5 млн. лв. държавна субсидия за чартърните полети са получили туроператори до 31 декември 2020 г. Помощта от 35 евро на седалка са взели 20 от кандидатствалите 34 фирми. Това заяви във Варна вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова. Тя припомни, че за антикризисната мярка от държавния бюджет са предвидени 55 млн. лв. за период от 2 г., което ще осигури 400 000 пътници. От 1 януари започна реализацията на втората фаза на мярката, която ще важи за пристигналите с чартъри туристи до 31 май, уточни Николова.
Тя прогнозира, че след старта на ваксинациите срещу COVID-19 международните пътувания по въздух ще се възстановят през април. За миналата година на летище Варна е отчетен 70% спад с реализирани 6800 полета и 620 000 пасажери. Слабо засега върви и зимният сезон. Записванията са между 30 и 40%, като курортите разчитат предимно на българи и туристи от съседни страни. Скоро очакваме да има и гости от Израел, допълни Николова.
Във Варна тя проведе среща с Франк Кванте, главен изпълнителен директор на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ – концесионер на морските летища, с кмета на града Иван Портних и областния управител Стоян Пасев. На нея стана ясно, че летище Варна води топ класация по въведени мерки за предпазване на пътниците спрямо всичките 30 аеропорта в групата на Фрапорт по света. Освен положеното нанопокритие, защитаващо дълготрайно работните повърхности от вируси и микроби, до пролетта на летището ще заработи и лаборатория за COVID-тестове.
Въпреки динамичната ситуация, политиката ни ще продължава да бъде границите да са отворени и само в краен случай да се изисква отрицателен PCR тест, подчерта Николова. Тя добави, че тази година за национална реклама на туризма са предвидени 17 млн. лв. – с 5 млн. лв. повече от миналата. Основен фокус в кампанията ще са специализираните видове туризъм, подходящи за четири сезона./trud.bg