През януари и февруари се проведоха финалните събития по проект MARLENA, финансиран с договор за безвъзмездна помощ по Съвместната оперативна програма Черноморски басейн 2014-2020. За период от 30 месеца, българските партньори в проекта – Община Малко Търново и СНЦ „Зелена Странджа“ успяха да обединят различни организации, младежи и институции срещу замърсяването по черноморското крайбрежие, реките, защитените територии и природните резервати в близост до Черно море. Странджа, подобно на целевите райони на партньорите от Турция, Румъния, Украйна и Молдова е с богато биологично разнообразие и туристически потенциал, но не е пощадена от нерегламентирани сметища и плаващи боклуци с разнороден характер.
Внимателно подбраните дейности по проекта: проучвания, информационни срещи, тематични конференции, обучителни визити, информационни материали, споделени практики и он-лайн платформа достигнаха до целевата аудитория на проекта – местни общности и власти, образователни организации, младежи и деца, бизнес и туристи и допринесоха за повишаване на обществената осведоменост и образованост относно проблемите с отпадъците в морето и реките и алтернативите за спрявяне с тях. По време на кампаниите СНЦ „Зелена Странджа“ заедно с редица доброволци събраха над 3 т.боклуци.
MARLENA успя да обедини общността и да ангажира местното население за реализацията на 5 кампании за почистване в защитени територии, 5 еко-лагера за деца в Странджа, кампания за разделно събиране на отпадъци „Сливи за смет“ в Малко Търново.
С помощта на представители от РИОСВ, Дирекция на ПП Странджа, горските стопанства, организации за управление на отпадъците, местни и регионални власти, неправителствени организации и стотици доброволци от област Бургас, заедно с партньорите от MARLENA представихме най- добрите практики в Черноморски регион за намаляване и премахване на замърсяването по време на обучителната конференция в Малко Търново, с он-лайн участието на партньорите от Турция, Румъния, Молдова и Украйна.
Визията за нулеви отпадъци, кръгова икономика и предотвратяване образуването на отпадъци са в основата на най-добрите модели в страните партньори- например завода Зеледа за интегрирано производство на торове и биогаз в Турция, интегрираните системи за управление на отпадъци в България и Румъния и други интерсни практики, които всеки може да приложи в ежедневието за да намали количеството на отпадъци около себе си- компостиране в детските градини в Бургас, кампания „Жива елха“, организирана от СНЦ „Зелена Странджа“ и др.
Сред големите успехи на MARLENA са изпълнените инвестиционни дейности, чрез които беше въведена система за разделно събиране на отпадъци в община Малко Търново.
Най-важните научени уроци и посланията от екипа на MARLENA са:
- Справянето с отпадъците започва с превенция!
- В крайна сметка дали отпадъците са проблем или ресурс, зависи изцяло от това как ги управляваме!
- Всеки може да даде своя принос!
Проект MARLENA –BSB 139 е финансиран от Съвместна оперативна програма Черноморски басейн 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейски инструмент за съседство и от участващите страни: Армения, България, Грузия, Гърция, Република Молдова, Румъния, Турция и Украйна.
Съдържанието на тази публикация е единствената отговорност на СНЦ „Зелена Странджа“ и община Малко Търново, България и по никакъв начин не може да се приеме, че отразява вижданията на Европейския съюз.
Януари 2021 г.
Обща информация за проект MARLENA
Партньори по проекта:
- Община Демиркой, Турция (Водещ партньор);
- Сдружение Зелена Странджа, България (PP2);
- Галацска асоциация за устойчиво развитие “Прут – Дунаре” (ФЛАГ Галати), Румъния (PP3);
- Екологичен консултативен център Кахул, Република Молдова (PP4);
- Институт за пазарни проблеми и икономически и екологични изследвания към Национална академия на науките на Украйна (IMPEER), Украйна (PP5);
- Община Малко Търново, България (PP6).
Стартът на проекта беше даден на 16 септември 2018 в гр. Инеада Турция, Продължителност на проекта: 30 месеца
(17-ти август 2018 г. – 16-ти февруари 2021 г.)
Стойност на проекта: 837 000 евро
Проект MARLENA – BSB 139 е финансиран от Съвместна оперативна програма Черноморски басейн 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейски инструмент за съседство и от участващите страни: Армения, България, Грузия, Гърция, Република Молдова, Румъния, Турция и Украйна.
Съвместна оперативна програма Черноморски басейн 2014-2020 Тази публикация е изготвена със съдействието на Европейския съюз. Съдържанието на тази публикация е единствената отговорност на СНЦ „Зелена Странджа“ и България и по никакъв начин не може да се приеме, че отразява вижданията на Европейския съюз. |