Промени в закона ще регламентират трудовата злополука при работа в домашна среда. Това съобщи социалният министър Деница Сачева в парламента.
Относно определянето на трудови злополуки, предстоят сериозни дебати как точно да бъде регламентирано това, и как да бъде облечено в закон. Синдикати и работодатели настояват за правила при работа от вкъщи, задават се вече въпроси като „Ако паднеш вкъщи по време на хоум офис, трудова злополука ли е или не“, посочи Сачева.
Законодателни промени ще регламентират здравословните и безопасни условия на труд, добави министърът. Има предложение техническото оборудване да се осигури от работодателя, а консумативите да са за сметка на служители, това обаче ще се дебатира с работодателските организации.
Изпълнителна агенция ГИТ не е правила проверки в домовете на хората, но има постъпление, за това да се регламентира трудовата злополука при работа от разстояние и проверки да бъдат извършени в случай на сигнали, каза още Сачева.
Наблюденията показвали, че имало слабо нарастване на работните места в дистанционна форма в различните региони и икономически дейности, гъвкавата заетост била между 5 и 10%.
И през миналата и през тази година заложихме на дигиталното обучение, което пък ще бъде полезно за различните форми на труд, обясни още социалният министър. Има много професии, които предпочитат да работят от дома и да осъвместяват работата със семейните отношения.
Над 2500 души са преминали обучения по компютърни умения, а 400 са получили обучение за дигитални компетентности, което пък ще ги направи по добре подготвени в променящата се работна среда, за насърчаване на заетостта са отделени 83 млн. лв. каза още Сачева.
Работата от разстояние е регламентиране още през 2011г. в Кодекса на труда. През миналата година, предвид пандемията, работодателите приеха нашето предложение да възлагат работа на служителите си от разстояние, без да променят работното време и възнагражденията на служителите си, припомни социалният министър.Копирано от standartnews.com