Защо съм толкова тъп? Всеки човек, попаднал в нова, непозната ситуация, може да зададе подобен въпрос. Освен това нивото на образование и степента на четене тук не играят никаква роля. Той просто не знае какво да прави, защото не е формирал определени модели на поведение.
Не е страшно, но ви кара да мислите за много. До известна степен вашите собствени знания дори могат да ви попречат да почувствате истинско самочувствие. Човек, който страда от липса на самочувствие, в много случаи изпада в ситуация, в която започва да се съмнява в умствените си способности и се измъчва с въпроса: „Ами ако съм глупав?“.
Човек, който е недоволен от взаимоотношенията си с хората около себе си, като правило започва да търси истината в себе си. В някои случаи търсенето отнема няколко месеца или дори години. Отнема повече време, за да определите истинските си стойности. Ако не бързате със себе си и не бързате с изводите, можете да възстановите спокойствието. Основното е да можете да подредите собствените си чувства, да разберете истинските причини за събитията, които се случват.
Признаци на тъпота
По какви критерии обикновено се оценяваме? В крайна сметка често се случва да преувеличаваме собствените си недостатъци, като непрекъснато ги разглеждаме под нашите комплекси. Навикът да наблюдавате непрекъснато преживяванията си може да се закрепи с времето и да доведе до незадоволителни резултати. Какво искаш да кажеш, глупав човек? Нека се опитаме да го разберем!
Невъзможност да чуете събеседника
Такъв човек е изключително невнимателен към случващото се около него. Той се концентрира само върху собствените си нужди и следователно е склонен да игнорира реакциите на хората.
Невъзможността да чуе събеседника в крайна сметка се превръща във факта, че другите започват да смятат за такъв не много далечен човек. Отвън изглежда, че той е напълно неспособен да се задълбочи в предмета на разговора, не знае за какво става дума, тоест той е ярък представител на глупави хора. Всъщност такъв човек е прекалено фокусиран върху собствените си преживявания.
Лошо обучение
Ако за човек е трудно да запомни какъвто и да е материал, вероятно има малък обем памет. В същото време концентрацията на вниманието задължително страда. Лошото представяне в училище и следващите образователни институции по правило формира значителна степен на неувереност в себе си. И много млади хора питат: „Ами ако съм глупав в обучението си?“ Те смятат за напълно безполезно да научат нещо ново и да приложат придобитите знания на практика. Крайното неувереност в себе си създава допълнителни проблеми, свързани с комуникацията и самореализацията.
За човек става трудно да се концентрира върху разглежданата задача. Мислейки върху въпроса „Какво да правя, ако съм глупав и мързелив“, трябва да се ръководите от индивидуален подход. Всеки човек е уникален и има отличителни характеристики.
Причини
За да се формира такова чувство за себе си, са необходими основателни причини. Просто никой не се смята за пълен маловажност. Чувството за безполезност е продиктувано от чувството за собствена безполезност и невъзможността по някакъв начин да се изразиш в обществото. Дори веднъж изправен пред неразбиране, човек очаква през целия си живот подигравки.
Несигурните хора са склонни да вземат твърде много за себе си, дори тези, които не са пряко свързани с тях. И така, какви са причините, поради които толкова много хора си мислят, че са глупави хора? Нека ги разгледаме по-подробно.
Навикът за сравнение
Когато човек се чувства тъп, в повечето случаи се правят заключения въз основа на сравняване на собствените му недостатъци със заслугите на другите. И в това се крие голяма грешка! Хората не могат да бъдат еднакви и да имат еднакъв запас от знания във всички области. Почти всеки има навика да се сравнява с другите. Идва от липсата на самочувствие. Колкото повече се копаем, толкова по-трудно става да се фокусираме върху ежедневните задачи.
Когато човек се сравнява с околните, по този начин той подписва собствената си слабост, отнема ценна енергия от себе си. Такова състояние не може да доведе до нещо добро, тъй като пречи на развитието.
Неверието в себе си
Само чрез пълно осъзнаване на собствените си перспективи човек може да продължи напред. Всеки има възможности, но не всеки разбира как да приложи съществуващите знания в живота. Липсата на вяра в себе си всъщност блокира много начинания, не позволява на личността да се отвори. По този начин самореализацията става невъзможна, тъй като е възпрепятствана от възникващия силен страх от потенциално поражение.
Всеки провал се преживява много трудно, сякаш щастието на определен индивид зависи от него. „Защо съм толкова тъп?“ – човекът непрекъснато си задава себе си, задавайки си множество други въпроси за своята непълноценност. В повечето случаи той търси възможности да се преправи дълго време. Това е така, защото страхът от самотата живее вътре, заедно със страха да не бъдеш на ниво.
Разминаване
Несигурността в техните способности е друга причина, поради която човек може да започне да се смята за неуспешен. Едва ли е изненадващо, че той не разбира много в живота. Ако постоянно мислите за собствената си несъстоятелност, тогава никога не можете да продължите напред по важни въпроси и въпроси.
Неувереността в себе си затруднява насладата от живота, разбирането на границите му и отварянето на нови перспективи. Невъзможно е да постигнете успех, ако постоянно се вглеждате в търсене на отговори на голямо разнообразие от въпроси. Не можете да се потискате с болезнени размисли относно личното си неизпълнение.
Психологическа травма
Травматичната ситуация е една от най-сериозните причини, които могат да подкопаят самочувствието за дълго време. Много е трудно човек, който е убеден в своята непроницаема глупост, да започне да възприема себе си по обратния начин.
Психологическата травма и вътрешните конфликти са сериозна пречка да се почувствате пълноправен човек. Усещането за щастие зависи от много фактори и то винаги е субективно.
Междуличностни конфликти
Друга причина, поради която човек може да се смята за тесногръд, е негодуванието. Обикновено пречи на адекватното възприемане на заобикалящата реалност. Когато някаква нужда от живот не е задоволена, личността развива вътрешна депривация. Понякога човек не разбира какво се случва с него, развил си е навика да смята себе си за неспособен да осъзнае най-обикновените неща.
Съществуващите конфликти с хората често пречат на изграждането на нормални хармонични отношения. Емоции като страх, гняв, негодувание в много отношения инхибират личностното развитие, предотвратяват появата на чувство на удовлетворение. Човек винаги трябва да чувства своята нужда и участие в живота на други хора.
Какво да правя
За да се отървете от чувството за вътрешна неловкост, е необходимо да предприемете определени действия. Без да се предприемат конкретни стъпки, е много трудно да се освободим от чувството за малоценност. Ами ако съм тъп? Задавайки такъв въпрос, трябва да бъдете изключително откровени със себе си. Като имате набор от ясни стъпки, можете бързо да се отървете от проблема.
Работа със самочувствие
Спри да се наричаш тъп! Много е важно да се освободите от вътрешния си дискомфорт, ако наистина искате да започнете да се чувствате по различен начин.
Не е необходимо постоянно да се тормозите, опитвайки се да се справите със съществуващия проблем. Когато човек се нарича глупав, той по този начин подписва собствената си слабост. Най-вероятно други хора ще започнат да го възприемат по съответния начин. Струва си обаче да си припомним, че тесногръдият човек никога няма да мисли за собствените си недостатъци.
Развитата рефлексия просто предполага, че човек е достатъчно умен. Просто някои хора не знаят как да се ценят, намират своите силни страни. Трябва да научите това! Работата със самочувствието започва с приемане на вашата индивидуалност. Невъзможно е да се постигне нещо значимо, без да се правят опити за това.
Постоянно самообразование
Ами ако съм тъп? Този въпрос обикновено идва на ум за тези, които страдат от ниско самочувствие. И за да се чувствате уверени, наистина трябва да положите много усилия. Най-доброто нещо би било да започнете самообразование. Систематичните упражнения повишават самочувствието, допринасят за освобождаването на огромно количество енергия, която може да се използва за полезни цели./Източник: algoritm-centr