В края на месец септември Институт по растителни генетични ресурси „Константин Малков“ – Садово на Селскостопанска академия (ССА) подготви и изпрати в световното семехранилище в Свалбард – Норвегия втората пратка със семена. Така българската колекция взе участие в организираната официална церемония по депозиране на образци в световното семехранилище, която се състоя на 12 октомври. На нея присъства посланикът на България в Норвегия, г-жа Вера Шатилова, която лично предаде кутиите с образците от българската колекция на д-р Азмунд Аздал, съобщават от ССА.
Пратката включваше 6 кутии с общо 1186 образци от 16 рода и 33 растителни вида и общ брой семена 676 498, с което депозираните от института кутии стават общо 11.
При образците с най-голям дял са тези с български произход, които съставляват 95% от общият брой изпратени образци. Всички депозирани материали са уникални и включват местни популации от твърда пщеница, царевица и ечемик, устойчиви на биотичен и абиотичен стрес; стари сортове пшеници широко използвани в миналото. Интерес представляват дивите родственици на пщеницата – див еднозърнест лимец и аегилопс, които са в основа на съвременната селекция за създаването на високодобивни, пластични и конкурентни сортове пщеници.
Депозираните образци включват също местни популации от диви фуражни видове от родовете Dactylis, Festuca и Agropyron, коитоса ценни фуражни растения, неразделна част от естествената жизнена среда и едновременно с това необходим ресурс за изхранване на животните. Могат също така да се използват с успех за естетическо формиране на паркове и зелени площи в населени места, междуселищни пространства, възстановяване на ерозирали и замърсени почви.
Изключителен интерес представляват също изпратените стари сортове салата “Ира” и “Жълта красавица”, които са ценен източник на минерали
– фосфор, калий и желязо и на витамини С, А и В1.
Изпратени са семена и от най-вкусните и ароматни стари сортове домати запазени и отглеждани до днес от най-възрастното население на страната ни – сортовете “Биволско сърце” и “Идеал”.