9.7 C
Бургас
четвъртък, ноември 28, 2024

Бургас представи „Новото наследство” на международна конференция в столицата

Бургас, съвместно с общините Велико Търново, Пловдив и София, работи по проект „Новото наследство. Подходи за опазване и комуникация на съвременното фасадно монументално изкуство в България“.

Проектът стартира на 7 – 8 декември 2022 с международна конференция на тема „Проблемът „Новото наследство”. Актуално състояние и перспективи за развитие“. Събитието се проведе в Регионален исторически музей – София, конферентна зала „Ларго“ (в подлеза на Министерски съвет).

Фокусът на анализите и дискусиите се базира върху правните и консервационно-реставрационните проблеми за опазването ФМИ и върху неговата социална и естетическа значимост в контекста на световното изкуство и местните специфики.

От страна на Община Бургас участие взеха зам.-кметът Диана Саватева и Людмила Кутиева, която направи презентация на тема „Стенно-монументалното изкуство в Бургас. Естетическа среда и опит“. Представянето е обзорен поглед, уловил техника, среда и автори, които оформят това културно богатство в морския град.

Проектът предлага насоки за опазване и управление на един правно недобре защитен сегмент на културното наследство в България: фасадното монументално изкуство, създадено през последните 70 години. Започвайки от четири големи български общини, ФБН цели да насърчи националния дебат за значимостта, опазването и управлението на това наследство, като допринесе за това с дигитализация, оценки и анализи, нови културни политики, комуникация и др., развивайки успоредно нови капацитети и партньорства

Предложеният проект продължава с реализацията на следните дейности:

Общ анализ на значението и състоянието на фасадното монументално изкуство (ФМИ): мозайки, сграфито, графити, живопис и пластика в България с помощта на екип от изкуствоведи, архитект и юристи под формата на доклади. Избор на 80 представителни образци на фасадното монументално изкуство в Бургас, Велико Търново, Пловдив и София, създадени след средата на ХХ в. Те ще бъдат представени на двудневния дискусионен форум, който ще се организира по проекта.

3) Документация и предварителна оценка на състоянието на 80-те избрани образци на ФМИ. Работата ще включи документално проучване, фотографско заснемане и оценка на състоянието от интердисциплинарен екип от специалисти: изкуствоведи, консерватори, фотограф и ще бъде подкрепена от общински служители и юристи. Целта е да се изготвят досиета с най-важната информация за обектите: вид, статут, значение, размери и специфики, местоположение и състояние. Наличната в общините и НИНКН документация за включените в проекта обекти ще бъде събрана и организирана в архив, който да послужи както за изготвянето на препоръки за културни политики, така и за по-нататъшните нужди на местните власти при опазването им. Архивът ще бъде предоставен на партньорите по проекта в края му.

4) Събраната информация с изключение на документалния архив ще бъде съхранена в създаден по проекта своеобразен регистър (уеб сайт) за монументално фасадно изкуство, като достъпът до него ще бъде напълно свободен. В сайта ще се публикуват и всички издания (доклади, становища) и видео записи от комуникационни събития, създадени в рамките на проекта. При възможност, в сайта могат да се включат видео и аудио записи на интервюта с авторите на произведенията или техните наследници.

5) Анализ на съществуващите политики и практики за опазване и защита на обектите на фасадното монументално изкуство в България и изготвяне на предложения за културни политики и законодателни промени в тази посока. Резултатите ще бъдат обединени в policypaper.

6) Комуникационни събития:

a) Провеждане на двудневен дискусионен форум, по време на който експертния екип на проекта и гост-експерти от България и чужбина ще бъдат поканени да представят многообразието на фасадното монументално изкуство в Европа след ВСВ и да обсъдят проблемите пред неговото опазване и възможните им решения. Форумът ще се проведе като хибридно събитие: на място в РИМ София и онлайн, като цялото събитие ще бъде излъчвано на живо в Ютюб.

Две публични лекции с дискусии по проблемите на монументалното фасадно изкуство в България и чужбина, които ще се проведат във Велико Търново от д-р Алесандро Лугари и доц. д-р Елена Кантарева и в Бургас от д-р Димо Иванов. В тези събития ще бъдат поканени и собствениците на сгради с обекти, включени в настоящия проект и местните власти.

c) Резултатите от целия проект заедно с предложенията за културни политики, създадени в рамките на проекта ще бъдат представени в Пловдив на кръгла маса, която ще привлече експерти от страна на МК, местните власти и другите заинтересованите страни.

Постерна изложба на обекти, документирани по проекта, ще бъде експонирана последователно за по месец във всеки от 4-те града по проекта.

e) 4 пресконференции след всяко комуникационно събитие.

7)Управлението, координацията, администрацията и оценката на проекта ще бъде извършено от екипа на ФБН с помощ от външни сътрудници основно по места. За нуждите на комуникационната стратегия проекта ще бъде ангажиран нарочен сътрудник.

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук