Затварят хотел и ресторант в Слънчев бряг, съобщиха от Националната агенция за приходите (НАП). Комисията за защита на потребителите (КЗП) ще затвори двете новопостроени крила на хотел в Слънчев бряг, единият от ресторантите му също ще бъде запечатан и ще загуби правото да работи. Причината е, че новите части от сградата и ресторанта не са направили задължителната категоризация по закон. Целият персонал на хотела е бил нает на четиричасов работен ден.
Нови груби нарушения на трудовото законодателство разкриха съвместните проверки на НАП и Инспекцията по труда при продължаващите и снощи проверки в увеселителни заведения в Слънчев бряг.
Бармани и сервитьори работят 24 часа без прекъсване, което е недопустимо по закон. Същите хора са били осигурявани по документи като заети на четиричасов работен ден.
Работодателите им ще бъдат глобени още утре и от НАП, и от Инспекцията по труда. Санкцията за неверни данни в осигурителните декларации стига до 5000 лв.
Доставките на алкохол, безалкохолни напитки и храни в нощните заведения в комплекса са извършвани без документи, не са издавани фактури, а покупките са финансирани с укрит оборот, стана ясно още снощи. Възложена е проверка и на най-голямата борса в курорта за храни и напитки. Открити си доказателства, че борсата също укрива значителна част от приходите си.
Близо три пъти по-малко от действителния оборот отчитат на касовите си апарати нощните клубове и дискотеките в курортния комплекс Слънчев бряг. Съвместните проверки на НАП, Главна инспекция по труда (ГИТ), Комисията за защита на потребителите (КЗП) и Агенцията по храните продължават.
Приходите от вход и продажби в четири нощни клубове на плажа, ресторант и паркинг само за две нощи са достигнали близо 600 000 лв., което е три пъти повече от отчетеното на касовите апарати на заведенията през миналия уикенд.
През миналия летен сезон НАП подложи на открито данъчно наблюдение близо 80 от най-популярните нощни заведения по Черноморието. За малко повече от месец, „на светло“ излязоха близо 4,5 млн. лв. укрит оборот. След проверките всички фирми без изключение увеличиха месечните си вноски по ДДС в бюджета със средно 50%.