Представители на работодателски организации, синдикатите и правителството не се разбраха за размера на минималната работна заплата от 1 януари догодина, съобщи Би Ти Ви. На извънредния тристранен съвет, провел се в Министерския съвет правителството предложи минималното месечно възнаграждение да се повиши от 780 на 933 лв.
Работодателските организации не са съгласни, като според тях в различните сектори на икономиката трябва да има различни минимални заплати. Синдикатите подкрепят ръста от около 20% и дори поискаха той да бъде по-голям.
След заседанието социалният министър Иванка Шалапатова обяви, че приемането на постановлението е важно за въвеждането в практиката на заложените принципи и референтни стойности в европейската директива за адекватни минимални заплати в ЕС. „На проценти увеличението го докарваме, но на евро не го докарваме, ако ще влизаме в еврозоната – няма държава в ЕС, която да е влязла с под 500 евро минимална заплата, коментира Любослав Костов от КНСБ.
Работодателите са против новият механизъм за определяне на минималната работна заплата приет през миналата година, според тях предизборно и популистки. След редакцията на съответния текст в кодекса на труда минималното месечно възнаграждение трябва да е половината от средната работна заплата за последните четири тримесечия.
Цветан Симеонов от БТПП заяви, че те не приемат административният начин за определяне на минималната работна заплата и няма да се примирят с това. Според него с тази стъпка „ще се помпа сивия сектор“.