Област Велико Търново се оказва с най-големия ръст на чуждите инвестиции в България през 2022 г., показват данни на Института за пазарна икономика, обобщени от 24chasa.bg. Над 200 млн. евро са привлечените чужди инвестиции през годината в тази област , което е близо тройно увеличение в сравнение с предходната година при 4% среден за страната ръст за същия период, показват данните.
Така Велико Търново се премества от 28-о на 16-о място в регионалната класация според размер на чуждите инвестиции на човек от населението. Движението на инвестициите е различно в отделните области на страната, но София и областта все още остават на първите места с най-много привлечени инвестиции на човек от населението. В цифри в София за 2022 година преките чуждестранни инвестиции са нараснали с близо 300 млн. евро, достигайки почти 15 млрд. евро, или 11,7 хил. евро на човек от населението. В област София увеличението също е значително, а произведената продукция на човек от населението почти достига тази в столицата, достигайки 72,3 хил. лева.
Пловдивска област пък отбелязва най-високия приток на чужди инвестиции в страната – 314 млн. евро, с което общият им обем с натрупване достига 2,5 млрд. евро. По-високи от средните са и увеличенията на вътрешните инвестиции и произведената продукция.
В страната като цяло се наблюдава сериозно раздвижване на регионалните икономики. Така, докато общите инвестиции, измерени през разходите за придобиване на дълготрайни материални (ДМА) активи, нарастват в почти цялата страна с изключение на област Разград, при външните инвестиции се наблюдават
значителни разлики между областите
Във Видин, Враца, Плевен, Силистра, Бургас, Стара Загора и Благоевград преките чуждестранни инвестиции с натрупване намаляват към края на 2022 г. в сравнение с края на предходната година, като най-голям е спадът в Бургас и Стара Загора – с по над 230 млн. евро. Въпреки това обаче намалението в областите с по-слабо развитие и по-малко население е по-осезаемо. Така област Враца губи над 80 млн. евро инвестиции, а област Силистра – 17 млн. евро, като и в двете спадът е с над 40%. Между двата града обаче има една голяма разлика – въпреки че в проценти почти еднакво се свиват чуждите инвестиции, област Враца е рекордьор в страната по ръст и на общите инвестиции в основен капитал, и на стойността на произведената продукция. Разград отбелязва консистентен спад на вътрешните инвестиции, но все пак, въпреки че остават сравнително ниски, чуждите инвестиции и произведената продукция в областта нарастват по-бързо от средното увеличение в страната.
Разград е единствената област, в която разходите за придобиване на ДМА през 2022 г. намаляват. Спрямо предходната година спадът е с близо 8 млн. лв., което е понижаване с 3% (при ръст 19% за страната) до 215 млн. лева. Спрямо броя на населението тази загуба премества областта от 15-о място през 2021 г. до 23-о място през 2022 година. Нещо повече – разходите за придобиване на ДМА в областта намаляват за трета поредна година.
Областта с най-малко произведена продукция остава Видин, а стойността ѝ нараства по-бавно от средното за страната през 2022 г. и областта остава на дъното на регионалната класация, показват данните на ИПИ. Произведената продукция там нараства със 186 млн. лв. и достига 845 млн. лв., което е едва 0,3% от общата за страната. Спрямо населението произведената продукция е 11,6 хил. лв. на човек при 43,3 хил. лв. на човек средно за страната. Така ръстът не успява да отлепи областта от дъното на класацията, сочат данните на ИПИ.