Над 300 участници и гости от 40 държави в цял свят минаха по червения килим под съпровода на Бургаския духов оркестър и влязоха в ДТ „Адриана Будевска“ за откриването на Първата международна олимпиада по изкуствен интелект – IOAI, чиито домакин до 15 август е Бургас.
Гости на церемонията бяха министърът на образованието и науката проф. д-р Галин Цоков, областният управител проф. д-р Мария Нейкова, кметът на Бургас Димитър Николов, зам.-кметът по образование Михаил Ненов, народни представители и общински съветници.
Церемонията по откриването започна със сценичен пърформанс, реализиран от elektrick.me и продължи със специалното участие на звездата на съвременната българска музикална сцена Мария Илиева.
„Това е третата значима международна олимпиада, на която България е учредител след олимпиадата по информатика през 1989 г. и по лингвистика през 2003 г. Затова искам да поздравя създателите й. Участниците са млади хора, които поставят началото, но и могат да трупат опит и да допринесат със своите научни постижения за бъдещето на света. Поздравявам Община Бургас за първото домакинство, без което олимпиадата нямаше да се случи. Успех на всички участници и нека олимпиадата ви донесе страхотни преживявания и нови приятелства“, сподели министърът на образованието и културата проф. Галин Цоков.
„Бургас е град, който винаги е поставял на първо място високо развитието на технологиите, обучението и образованието. Това е историческо състезание, защото за първи път се провежда в света. Нация, която поставя на върха знанието, технологиите, и развитието – ще успее. Благодаря на всички, които ни повярваха и помогнаха за реализацията й. В следващите пет дни тук ще стартират състезания на темите, свързани с изкуствения интелект. Убеден съм, че ще харесате нашия град и отново ще се върнете тук“, заяви кметът Димитър Николов.
„Знам, че всички сте тук за златните медали, но преди това вие ще изградите нови приятелства, които ще бъдат за цял живот, които ще ви направят истински жители на света, които ще направят света по-добър за всички нас. Защото вие знаете, че изграждането на мостове е по-важно от поставянето на граници, не само между хората, но между хората и изкуствения интелект, а това е само за доброто на света и човечеството“, сподели Елена Маринова – основател на IOAI.
„Изкуственият интелект е нещо, което в момента много хора по цял свят си задават въпроса какво представлява. В следващите дни предстои всички да разберем отговора. Надявам се участниците ни да ни помогнат да разберем как да го използваме правилно и етично, за да направим по-лесен живота си. Защото светът се променя много бързо и ние трябва да го следваме, ние тук, сме част от бъдещето“, допълни още съоснователят на IOAI Александър Велинов.
Веднага след това всички отбори бяха представени един по един, а основателите на олимпиадата и членовете на журито ги приветстваха от сцената. Откриващата церемония продължи с полагане на клетва от членовете на журито и от участниците в предстоящото състезание и завърши с български народни танци в изпълнение на Професионален фолклорен ансамбъл „Странджа“.
Общо 44 отбора от 40 държави от 6 континента, два от които са български, ще вземат участие в олимпиадата в морския град в следващите дни. Всеки IOAI отбор се състои от четирима ученици, които с подкрепата на един ръководител работят по темите на олимпиадата в седмиците преди състезанието, като за участието те се подготвят още от юни от реномирани учени в областта.
Утре, 11 август, от 10.00 до 18.00 часа в ППМГ „Акад. Никола Обрешков“ и ОУ „Александър Георгиев Коджакафалията“ ще се състои първия състезателен ден, в който участниците ще премерят знания в научния етап с фокус върху машинното обучение, обработката на естествен език и компютърното зрение.
В следващия ден, 12 август, от 10.00 до 14.00 часа в Конгресния център ще се проведе Международна научна конференция когато отборите и гостите на олимпиадата ще имат възможността да чуят вълнуващи лекции и да участват в практически сесии /уъркшопи/ по актуални теми от изкуствения интелект. След конференцията участниците ще разгледат забележителностите на Бургас.
На следващия ден – 13 август, от 10.00 до 15.00 часа участниците ще се премерят умения в практическия кръг от олимпиадата, като ще имат възможност да работят с избрано от тях приложение за изкуствен интелект и ще имат за задача да създадат широко разбираем продукт – аудио, видео или изображение. След това учениците ще отпътуват за Културно-туристически комплекс „Ченгене скеле“, където ще се запознаят с рибарските традиции и обичаи.
На 14 август от 14.30 часа в Конгресния център ще се състои церемонията по награждаване на отборите и закриване на Международната олимпиада по изкуствен интелект.
Основен партньор е Google, основен спонсор е Vivacom, а домакин на събитието е бургаската Професионална природоматематическа гимназия „Акад. Н. Обрешков“.
Събитието се организира от фондация ЛЕРАИ, с подкрепата на Община Бургас, Министерството на образованието и науката и под патронажа на президента на Република България. Партньори и спонсори на олимпиадата са институции, неправителствени организации и компании от цял свят.