60 студенти бяха на обучение в основната лаборатория на „ЛИНА“
“За първи път влизаме в лаборатория и сме впечатлени от базата, модерната апаратура и използването на роботи и изкуствен интелект. По интересен начин ни беше представен както работният процес, така и нашата роля в подготовката на пациентите за правилно даване на проби“, каза бъдещата акушерка Гергана Стоянова. Миналият петък тя и още 60 първокурсници от специалностите „Медицинска сестра” и „Акушерка” от Университет „Проф. д-р Асен Златаров” – Бургас разгледаха отвътре основната лаборатория на „ЛИНА“ в Central park. Посещението даде старт на обучението им по специалност „Клинична лаборатория“, водено от уважаваната доц. Стоянка Танчева.
„Клиничната лаборатория е специалност, която дава възможност да се погледне дълбоко в човешкия организъм. Университет „Проф. д-р Д-р Асен Златаров“ не случайно е избрал практиката на студентите ни да се провежда именно в лаборатория „ЛИНА“, защото тя е пример за страната“, сподели доц. Танчева.
Задачата да представи пътя на пробата, от постъпване на пациента до валидирането на резултата, имаше д-р Марта Райкова – специалист „Клинична лаборатория“ и „Клинична имунология“ с 20-годишен стаж в „ЛИНА“.
“Всяка епруветка се етикетира с баркод, който съдържа информация за името, възрастта на пациента и назначените изследвания. Въз основа на този баркод изкуственият интелект, определя през кои точно апарати и в каква последователност ще мине пробата“, каза д-р Райкова.
Лабораторната диагностика заема голям процент от самата диагностика и уточняване състоянието на пациента. Тя има голямо значение за определяне на терапията и за нейното проследяване.
„Като бъдещи медицински специалисти ще имате важната задача да информирате пациентите какви условия да спазват преди да посетят лабораторията за изследвания. Трябва да запомните правилото, че е най-подходящо кръв да се взема сутрин, след 12-часова хранителна пауза. Така резултатите не са повлияни от храна, напитки или стрес“, подчерта д-р Райкова. За различните проби има различни изисквания, с които първокурсниците бяха запознати.
Студентите имаха възможност да наблюдават проби под микроскоп, да видят как изглеждат клетките от пълната кръвна картина, как се извършва изследване на бъбречни конкременти на единствения по рода си апарат в България и др. Освен Клиничната лаборатория, те разгледаха и лабораторията по Клинична патология, където се изследват цитонамазки и материали от биопсии, както и генетичната лаборатория. В последната младите хора бяха посрещнати от д-р Татяна Николова, специалист „Вирусология“, д-р Весела Недялкова и Виктория Пенева, специалист „Биология“. Вниманието на бъдещите акушерки бързо бе привлечено от генетичните тестове за откриване на различни заболявания на плода.
Посещението завърши с обща снимка за спомен и обещанието от доц. Танчева, че ще посетят„ЛИНА” отново и през втория семестър. От години „ЛИНА“ е база за обучение на студенти. Важно е да се знае, че тя и база за специализация на лекари по всички основни лабораторни специалности.