Властите в Албания обявиха днес едногодишна забрана на социалната мрежа ТикТок заради убийството на тийнейджър миналия месец, което засили безпокойството от влиянието на социалните медии върху децата, съобщи Ройтерс. Забраната, която е част от по-широк план за безопасност в училище, ще влезе в сила в началото на следващата година, каза албанският министър-председател Еди Рама след среща с организации на родители и учители от цялата страна. „В продължение на една година ние напълно ще спрем (ТикТок) за всички. Няма да има ТикТок в Албания“, заяви Рама. ТикТок засега не е отговорил на молба за коментар на решението на албанското правителство, отправена след обичайното работно време, уточнява Ройтерс.
Няколко европейски страни, включително Франция, Германия и Белгия, наложиха ограничения за използването на социални медии от деца. Едни от най-строгите рестрикции бяха наложени през ноември в Австралия, където беше приета пълна забрана за социалните медии за деца под 16-годишна възраст. Рама обвини социалните медии и в частност ТикТок в насърчаване на насилието между младежите в и извън училищата.
Решението на правителството му е взето във връзка със смъртта на 14-годишно момче, което беше прободено смъртоносно през ноември от свой съученик. Според съобщения в местните медии убийството е станало след спор между двете момчета в социална медия. В ТикТок се появиха и видеоклипове, в които непълнолетни изразяват одобрение към убийството. „Проблемът днес не са нашите деца, проблемът днес сме ние, проблемът днес е нашето общество, проблемът днес е ТикТок и всички други, които взимат децата ни за заложници“, каза албанският премиер.
Стотици деца в цял свят ранени през последните седмици заради новото предизвикателство в социалната мрежа
Социалната мрежа ТикТок да бъде забранена в България. Това поиска шефът на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета Диян Стаматов, след като шестокласник едва не си пукна главата, изпълнявайки предизвикателство от ТикТок.
Момчето паднало на плочките в столичното 119-о средно училище “Акад. Михаил Арнаудов” в опит да изпълни номера “Летящ Супермен”. Инцидентът е от петък и е чудо, че детето няма сътресение и кръв, каза Стаматов, който е директор на 119-о ОУ.
Модата, която учениците следват сега, е известна с хаштага Superman Challange – предизвикателството на Супермен. При него един младеж се засилва с разперени напред ръце. Това е позата, в която лети Супермен, а децата викат името му, докато бягат. Поне двама други ученици, но може и повече, застават един срещу друг и хващат ръцете си. Младежът скача в тях, а целта е да използват инерцията и да го отхвърлят назад.
Това е поредното предизвикателство от Тик Ток, което набира популярност сред децата. Преди месеци хит бе друго, за щастие, далеч по-безобидно – ученик да се качи на чина по време на час и да запее конкретна неразбираема мелодия.
Стаматов припомни как преди години е имало жертви и на други предизвикателства –
селфи от високо място или докосване на жици на влак
Преди години пък легенда за играта “Синият кит”, разпространявана в социалните мрежи, докарваше подрастващи до самоубийство.
97% от децата до 18 г. използват различни социални мрежи и платформи. 70% следват ТикТок, сочат данни от проучване на “Сова Харис” по поръчка на СЕМ от февруари. Ютюб и Тик Ток са двете най-популярни платформи сред учениците между 13 и 18 г.
Веднага след инцидента в 119-о училище в петък Стаматов свикал родителска среща и показал видеото на “Летящия Супермен”, от което майките и бащите останали втрещени. Самият той не повярвал, че дете може само да се самонарани, помислил, че някой го е бутнал. “Децата гледат в ТикТок и смятат, че успешни приземявания могат да бъдат направени от всеки. Смятат се за Батман и си го вярват заради ТикТок. Апелът ми е ТикТок да бъде забранен у нас”, каза Стаматов.
Забрана на социалната мрежа може да има или след намеса на службите у нас, или с приемане на общо европейско законодателство срещу платформи като ТикТок например, което обаче е трудно да бъде задвижено.
Не трябва да се стига до такива крайности, убеден е обаче Асен Александров, директор на 51-о училище. Лошите примери на децата не могат да бъдат спрени, но подходът трябва да е възпитание, а не забрана. Трябва да има повече разговори с родители и учители кои примери не трябва да се следват, обясни той.
Стотици деца в цял свят са били ранени през последните седмици след “летене” в подражание на новото ТикТок предизвикателство. Лекари предупреждават, че заради “Летящия Супермен” учениците рискуват да си счупят ръце, крака или гръбначен стълб.
12-годишно дете от черногорската столица Подгорица нарани ръката си. Момчето искало да опита играта с приятелите си, защото не изглеждала опасна, разказало то пред майка си. “Бяхме шокирани. Смятахме, че няма как дете, с което се обсъждат толкова много предизвикателства в социалните мрежи, което всеки ден чува колко е опасно и което има родителски надзор, да попадне в тази ситуация”, заяви майката.
Медии в Босна и Херцеговина съобщават, че повече от 20 тийнейджъри са били ранени заради предизвикателството. Местни лекари споделят, че някои деца са получили сериозни наранявания на главата. Сред тях имало и 16-годишни.