16.5 C
Бургас
четвъртък, април 24, 2025

За пациенти с Хеликобактер пилори: Ново изследване помага в избора на антибиотик

 

Ако сте пациент с активна инфекция от Хеликобактер пилори и предстои лечение, новото изследване в лаборатория „ЛИНА“ ще е особено полезно за вас. От него  ще разберете дали терапия с кларитромицин ще бъде ефективна или бактерията е резистентна към този антибиотик и е необходимо да се избере друг. Целта е да се избегне неуспешен курс на лечение и ненужно натоварване на организма.

Как се нарича изследването?

Резистентност на Helicobacter pylori към кларитромицин. Извършва се в „ЛИНА“ чрез високоспецифичен молекулярно-генетичен метод, включващ ДНК анализ за установяване резистентността на Хеликобактер пилори към кларитромицин.

За кого е подходящо?

Това изследване е насочено към пациенти с вече установен положителен антигенен тест или положителен дихателен тест, преди започване на терапията, както и за пациенти, преминали един или повече курсове на терапия, при които контролните изследвания за Хеликобактер пилори остават положителни.

Каква проба е необходима?

Фекална проба, съхранена в стерилен контейнер. Контейнер може да вземете от най-близкия филиал на лаборатория „ЛИНА“.

За колко време е готов резултатът?

Срокът за изпълнение е 3 работни дни

Какво е антибиотична резистентност?

Антибиотичната резистентност е сериозен глобален проблем, причинен от прекомерната и неправилна употреба на антибиотици. Бактериите развиват механизми, които им позволяват да устояват на действието на антибиотиците, правейки лечението на инфекции по-трудно и понякога неефективно.

Хеликобактер пилори не прави изключение от тази глобална тенденция. В последните години се наблюдава значителна антибиотична резистентност на Хеликобактер пилори към медикаментите на първи избор, което от своя страна води до неефективно лечение и безуспешна ерадикация.

Резистентността към кларитромицин е основен проблем в лечението, тъй като той е част от лекарствената комбинация на първа линия. Това води до неуспешното лечение на много пациенти.

Ново проучване, в което са участвали и български пациенти, показва, че нивата на резистентност към стандартни антибиотици са дори по-високи, отколкото се смяташе досега. Данните идват от над 900 европейски и американски пациенти с доказана H. pylori инфекция.

Резистентност се наблюдава в 22,2% от пациентите.

Според актуалните европейски препоръки „традиционната“ тройна терапия с амоксицилин и кларитромицин НЕ трябва да се използва на места, където резистентността към кларитромицин е над 15% (или е неизвестна).

Повече за бактерията Хеликобактер пилори

Тя причинява хронично възпаление на стомаха и дванадесетопръстника. Това е една от най-често срещаните инфекции в световен мащаб, засягаща повече от 50% от населението в света. Въпреки че повечето хора дълго време нямат симптоми, заразяването може да доведе до развитие на язва и гастрит.

Симптоми на инфекцията:

Повечето хора остават безсимптомни дълго време, но когато се проявят оплаквания, те могат да бъдат:

стомашна болка и дискомфорт

подуване

гадене и повръщане

честа регургитация (оригване)

загуба на апетит

загуба на килограми

Какво е лечението?

Лечението на Хеликобактер пилори включва комбинация от антибиотици, назначени от специалист.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7,954FansLike
2,547FollowersFollow
11,481SubscribersSubscribe
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ОСТАВЕТЕ ОТГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here