Митнически служители от Териториална дирекция Митница Бургас задържаха близо половин тон етилов алкохол при две отделни операции срещу незаконната търговия с акцизни стоки. Задържанията са в резултат на анализ от отдел „Митническо разузнаване и разследване” в ТД Митница Бургас. Осъществени са през периода 08.04 -10.04.2025 г. при взаимодействие и координация с ТД Митница София и ТД Митница Варна, както и със съдействието на отдел „Икономическа полиция” към ОДМВР Бургас.





При координирани действия в хода на едната от операциите митническите служители откриват в офиси на куриерска фирма в София и Варна три пратки с различни количества етилов алкохол от един и същи изпращач – физическо лице. Установено е, че пратките са обявени като съдържащи „хидравлично масло”. Със съдействието на полицейски служители е извършена митническа проверка в частен имот на изпращача на пратките, намиращ се на територията на селище в община Сунгурларе, област Бургас. Там са открити в жилищно помещение и на двора пластмасови бидони и бутилки, пълни с общо 375 литра етилов алкохол – прозрачен и жълт на цвят в различните съдове, с мирис на ракия. За алкохола не са представени документи за начислен, обезпечен или платен акциз, съгласно изискванията на Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС).
При втория случай митнически служители от ТД Митница Бургас поръчват като „тайни клиенти“ 20 литра „гроздова ракия“ по обява в интернет от физическо лице. При получаване на поръчката, инспекторите извършват съвместно с полицейски служители проверка в апартамента на мъжа на територията на гр. Бургас. В жилището са установени различни пластмасови съдове със 100 литра жълт и кафеникав на цвят етилов алкохол с мирис на ракия, без документи за платен акциз.
Общото количество на иззетия етилов алкохол е 475 литра. Взети са проби от алкохола за лабораторен анализ и работата по случаите продължава.
Агенция „Митници“ отново напомня на потребителите да не купуват наливен високоградусов алкохол, тъй като има неясен произход и качества, а търговията с него е забранена. Напитките следва да се продават бутилирани, етикетирани и облепени с валиден български акцизен бандерол