13.7 C
Бургас
понеделник, април 28, 2025

Шестокласник е автор на шест фалшиви сигнали за бомби в бургаско училище

 12 годишен ученик е автор на шест анонимни телефонни обаждания за поставени взривни устройства в училище “ Св. СВ. Кирил и Методий“ в Бургас, съобщават от полицията.  В резултат на задълбочената работа на полицейските служители е установен извършителя на телефонните обаждания, който е шестокласник от същото училище. При разговорите си с психолог и инспектор от Детска педагогическа стая момчето не е могло да даде разумно обяснение защо извършва фалшивите обаждания. Работата  по случая продължава от служители на Първо Районно управление на МВР – Бургас. От полицията припомнят, че събраният доказателствен материал по конкретния случай се изпраща в Районна прокуратура – гр. Бургас, където се образува наказателно производство, по смисъла на чл. 326 от Наказателния кодекс, за престъпление против реда и общественото спокойствие, гласящ: Който предава по радио, телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога се наказва с лишаване от свобода до 2 г. или с поправителен труд или пробация. Извършителите може да бъдат ОСЪДЕНИ, независимо, че са непълнолетни или малолетни. В случаите, когато съдът присъди „пробация“, се упоменават и пробационните мерки. Някои от мерките са работа с пробационен служител за срок от една година; безвъзмезден труд в полза на обществото и др. Осъдените винаги заплащат разходите, направени по делото. В случаите, когато прокурорът реши, че деянието е с невисока степен на обществена опасност и е извършено от лекомислие и увлечение, той издава прокурорско постановление за отказ да се образува наказателно производство. Тогава цялата преписка се изпраща на Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни при Община Бургас.Компетентен орган да разглежда възпитателни дела за противообществени прояви, извършени от малолетни или непълнолетни, и престъпления, извършени от непълнолетни, освободени от наказателна отговорност по чл. 61 от Наказателния кодекс, е местната комисия по настоящия им адрес.

Деянията се разглеждат от местните комисии в състав: председател, който е правоспособен юрист и двама членове, определени за всеки отделен случай от председателя на местната комисия измежду нейните членове. Според чл. 13, ал. 1 от Закона за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, спрямо малолетните и непълнолетни, извършили противообществени прояви и непълнолетни, извършили престъпления, освободени от наказателна отговорност по чл. 61 от Наказателния кодекс, се налагат следните възпитателни мерки:

  • 1. Предупреждение;
  • 2. Задължаване да се извини на пострадалия;
  • 3. Задължаване да участва в консултации, обучения и програми за преодоляване на отклоненията в поведението;
  • 4. Поставяне под възпитателен надзор на родителите или на лицата, които ги заместват, със задължение за полагане на засилени грижи;
  • 5. Поставяне под възпитателен надзор на обществен възпитател;
  • 6. Забрана на непълнолетния да посещава определени места и заведения;
  • 7. Забрана на непълнолетния да се среща и да установява контакти с определени лица;
  • 8. Забрана на непълнолетния да напуска настоящия си адрес;
  • 9. Задължаване на непълнолетния да отстрани със свой труд причинената вреда, ако това е в неговите възможности;
  • 10. Задължаване на непълнолетния да извърши определена работа в полза на обществото;
  • 11. Настаняване в социално-педагогически интернат;
  • 12. Предупреждение за настаняване във възпитателно училище-интернат с изпитателен срок до 6 месеца;
  • 13. Настаняване във възпитателно училище-интернат

С оглед характера на деянието и поведението на малолетния или на непълнолетния може да се наложи повече от една от възпитателните мерки.

Възпитателните мерки от т. 5 до т. 8 се налагат за срок до една година.

Законът за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни предвижда наказания и за родителите, съобразно чл. 15, ал. 1.

 По отношение на родителите или на лицата, които ги заместват, за които при разглеждане на възпитателното дело се установи, че не полагат достатъчно грижи за възпитанието на децата си и те са извършили деяния по чл. 11, ал. 1, се налага една от следните мерки:

  • 1. Предупреждение
  • 2. Задължаване да посещават специално организирани беседи и консултации по въпросите на възпитанието;
  • 3. Глоба в размер от 50 до 1000 лв.

Изброените по-горе наказателни мерки, съобразно българското законодателство се отнасят и за всички други противообществени деяния, извършени от малолетни и непълнолетни.

При установяване, че наложените възпитателни мерки не се спазват, се сезира Районният съд за налагане на по-тежки наказания.bf9a32bb2c3ed2c9d81cf2b8f10747651.jpg

7,954FansLike
2,547FollowersFollow
11,481SubscribersSubscribe
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ОСТАВЕТЕ ОТГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here