Открит надпис на дорийски диалект върху мраморен блок свидетелства, че в Несебър е имало храм на бог Посейдон. На ценния артефакт археолозите са се натъкнали при извършване на консервационни и реставрационни работи в църквата „Св. Параскева” в Несебър, които са част от големия проект ”Вяра в Несебър”.
Мраморният блок е вграден в източната част на еднокорабната базилика, която е строена през ХІІІ-ХІV век и свидетелства, че църквата е построена на мястото на античния храм.
Това съобщи за zonaburgas.bg археологът Евтелпа Стойчева от отдел „Световно наследство” към Община Несебър. Надписът е на четири реда и е посветен на Посейдон Асфалеос или преведено от гръцки- Посейдон Защитник на града.
„Надписът е на гръцки език, дорийки диалект, тъй като Месамбрия е гръцка колония на дорийци. Тази новост е голямо откритие за Несебър защото показва, че в античността в Несебър е имало храм на бог Посейдон. До сега имаше сведения за два храма на бог Аполон, два храма на Зевс, на Асклепий, на Дионис, на Хера, сега се прибавя и храма на Посейдон. Един голям принос за Несебър защото се увеличава културното наследство на града и се обогатява неговата история. Надписът може да се датира още в началото на V век пр. Христа”, съобщи археоложката.
Храмове на Посейдон Асфалеос има открити на още три места в света- на остров Санторини, на остров Родос и на остров Тинос.