През изминалата седмица АЕГ „Гео Милев“ – Бургас отбеляза за 54-ти път своя патронен празник и отчете постигнатото за изминалата 2024 г. За поредна година възпитаниците на половинвековното училище показаха високо ниво на знания и умения, организирайки активности в училищна среда и извън нея. Дейностите, които продължиха през целия ден, бяха разделени на блокове, където ученици от всички випуски, заедно със своите учители, демонстрираха своите творчески способности в многобройни изяви в областта на изкуството, науката и спорта.
Артистичен спектакъл, изложба с портрети на Гео Милев, викторини и скечове бяха включени в блок „Английски език“. В блок „ Български език и литература“ учениците се потопиха в света на старогръцката митология с помощта на сценични етюди. Утвърдена практика на преподавателите по български език и литература в гимназията е да подготвят изяви с интердисциплинарен характер и тук това не липсваше- възпитаниците на АЕГ „Гео Милев“ бяха предизвикани да създадат интерактивна история, като съчетаят знанията и уменията си по двете учебни дисциплини.
В блок „Математика и ИТ“ бяха представени постери и плакати на тема „Приложна математика“, разкриващи приложението на математиката от дълбока древност до наши дни, решаваха се авторски задачи, свързващи изучаваното по литература с материал по математика, проведе се открит урок и уоркшоп, в който чрез изкуствен интелект учениците интрвюираха Гео Милев и създададоха песен по негов текст. В блок „Обществени науки“ можеха да се видят презентации и проект за двуезична дигитална книга за осем антични и средновековни града.
Дейностите в блок „Чужди езици“ включиха изяви на руски, китайски, немски, испански езици- всички те изучавани в АЕГ „Гео Милев“ като втори чужд език.
Начало на дейностите в блок „Природни науки“ постави образователна изложба на триизмерни макети на различни системи от човешки органи, изработени от разнообразни материали, включително и рециклирани – хартия, пластмаса и текстил. Акцент бе поставен върху научнте проекти, представени на XXII Национално състезание „Природни науки и екология“. С ролева игра под формата на „Chemistry Escape Room“ пред участниците бе поставено предизвикателството да разкрият тайната на философския камък и да се запознаят със създателя на идеята – Никола Фламел. Учениците трябваше да разрешат множество загадки, свързани с химични експерименти, и да покажат умения за анализиране на улики, но в края на изявата успешно разкриха тайната на философския камък. В презентацията Art Science бяха показани химични опити, вдъхновени от света на изкуството, разкриха красотата, която се крие зад реакциите и трансформациите.
Разбира се, няма как един празник да мине без спорт. В блок „Физическо възпитание и спорт“ бяха проведени оспорвани срещи по футбол, баскетбол и волейбол между представители на всички випуски.
Достоен финал на Патронния празник на АЕГ „Гео Милев“ бе артистичният спектакъл „Бургас и морето – словесен пейзаж на душата“, представен в Конгресния център на Морска гара, Бургас. За втора поредна година изявата е проект на Литературно общество „Петя Дубарова“ с ръководител г-жа Мариана Ведричкова и се осъществява с партньорството на Филиал Бургас на СУ „Св. Климент Охридски“.Прозвуча словото на Христо Фотев, Петя Дубарова, Пейо Пантелеев, Недялко Йорданов, Ваньо Вълчев, Диана Саватева, Динко Динков, Лорис Мануелян, Яна Вълчева, както и авторски текстове на възпитаници на гимназията. В спектакъла за втора поредна година се изяви и Бендът на гимназията с ръководител г-н Божидар Горанов. В залата бе подредена изложба с илюстрации на избрани поетически творби на Христо Фотев и Петя Дубарова. Официални гости на изявата бяха г-н Михаил Ненов, заместник-кмет на Община Бургас, г-жа Диана Саватева, заместник-кмет на Община Бургас, и бургаските творци – г-н Ваньо Вълчев, д-р Лорис Мануелян, г-жа Яна Вълчева и г-н Динко Динков. Поздравителен адрес от името на кмета на Община Бургас- г-н Димитър Николов, бе връчен на директора на АЕГ „Гео Милев“- г-жа Жаклин Нейчева.
Какво постигна АЕГ „Гео Милев“ през 2024 г.?
Несъмнено най-голямата крачка, която гимназията предприе през изминалата година, бе старт на каузата „Умен покрив за бъдеще“- проект за изграждане на фотоволтаична централа с пермакултурна градина на част от покрива на училището. АЕГ „Гео Милев“ е първото училище в България, което повиши комфорта за ученицие си, като монтира климатици във всички класни стаи. Увеличената консумация на електроенергия изисква по-устойчиво решение и така се ражда идеята за „Умен покрив за бъдеще“. Днес стъпка по стъпка гимназията върви към реализиране на смелия проект.
Гимназията бе удостоена със сертификат за качествено изпълнение от Центъра за развитие на човешките ресурси по време на годишната Валоризационна конференция, заради отличната координация по проекта EcoPodcasts: Students Podcasts on Eco-Conscious and Sustainable Living на програма „Еразъм+“. След успешно приключване на проектите EcoPodcasts и English Language Teaching Adventures in Minecraft, АЕГ ,,Гео Милев‘‘ постави началото на нов проект по програма ,,Еразъм +‘‘ на име ,,Лаборатория за активно учене‘‘ ( Active Learning Lab – ALL ).
В училището бе създадена стая „Конфуций“ по споразумение с институт „Конфуций“, с което елитната половинвековна бургаска гимназия вече е осмият партньор на Китайския културен и образователен център. Китайският език печели все повече привърженици, благодарение на активната дейност на английската гимназия в промотирането му като втори език.
В началото на лятото в центъра на Бургас ученици и преподаватели проведоха събитието “Открито за Китай“, за да покажат красотата на китайските език и култура. Малко по-късно, петима ученици от Английската гимназия имаха възможността да участват в ежегодния лагер в Пекин, организиран от Пекинския университет и програмата You and Me in Beijing BFSU Summer Camp (我和你在北京北外夏令营).
Лятната ваканция бе и времето, в което ученици на гимназията посетиха Европейския парламент по покана на г-жа Есен Алиева.
Десетки призови места от национални и международни състезания и конкурси завоюваха през годината учениците на АЕГ „Гео Милев“. Литературните, художествените и спортните таланти на учениците, уменията да дебатират, да създават и да интерпретират бяха отличени в конкурси и състезания като XI Международен литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена“, XVI Международен конкурс „Аз обичам Черно море“, Младежко състезание по дебати на български език във формат Британски парламентарен дебат към СУ „Климент Охридски“, Регионален турнир за дебати на английски език към фондация BEST за България, IV регионален конкурс „Море от любов“ и много други.