В разследване, водено от Европейската прокуратура (EPPO) в Милано и Палермо (Италия), с кодово име „Моби Дик“, се изпълняват заповеди за задържане срещу 43 заподозрени. Европейската прокуратура разследва измами с ДДС на стойност 520 милиона евро със силно участие на няколко мафиотски групи.
По време на днешната акция, ръководена от EPPO, се извършват 160 претърсвания в повече от 10 държави, в които участват стотици полицейски служители. Следствените действия продължават в няколко страни от ЕС, включително България, Хърватия, Кипър, Чехия, Италия, Люксембург, Холандия, Словакия и Испания, както и в страни извън ЕС. Разследват се общо 195 лица, като участват над 400 компании.
В момента се изпълнява заповед за замразяване на над 520 милиона евро за компенсиране на щетите за ЕС и националните бюджети. Само в Италия са замразени 129 банкови сметки и са конфискувани 192 недвижими имоти, заедно с 44 луксозни коли и лодки.
Според разследването хора, свързани с няколко мафиотски клана, са инвестирали в престъпен синдикат, който е създал високодоходна схема за укриване на данъци.
Европейският главен прокурор Лаура Кьовеши:
„„ Моби Дик“ е определящо разследване за Европейската прокуратура. Измина известно време, откакто започнахме да бием алармата за тежкото участие на опасни организирани престъпни групи в измами с бюджета на ЕС. Освен колосалните щети, които създават, ние предупреждаваме за заплахата за нашата вътрешна сигурност, която представлява тяхната дейност в тази област. Сега хвърляме светлина върху първия толкова голям случай.
„Моби Дик“ показва, че няма два отделни престъпни свята. Светът на наистина лошите и опасни престъпници, контрабандно наркотици, трафик на хора от една страна; и светът на престъпниците с бели якички, „просто“ корумпиращи и перащи пари, от другата страна. ”
Нивото на сложност и ефективност на този престъпен синдикат, извършващ верижни измами с ДДС, е безпрецедентно. Между 2020 г. и 2023 г. тя е издала фактури за продажби на airpods, лаптопи и други електронни стоки на стойност над 1,3 милиарда евро.
Мафиотските методи изглежда са използвани и за разрешаване на конфликти, възникнали в престъпния синдикат между членовете на различните престъпни организации.
ДДС верижните измами се възползват от правилата на ЕС за трансгранични транзакции между неговите държави-членки, тъй като те са освободени от данък върху добавената стойност (ДДС). Въз основа на доказателствата заподозрените са създали компании в Италия и други държави-членки на ЕС, както и в страни извън ЕС, за да търгуват стоките чрез измамна верига от липсващи търговци – които ще изчезнат, без да изпълнят данъчните си задължения. Други компании в измамната верига впоследствие биха поискали възстановяване на ДДС от националните данъчни власти.
Съдията по предварителните разследвания в съда в Милано нареди предварителното задържане на 43 от заподозрените: 34 ще останат в затвора, а девет под домашен арест. Седем европейски заповеди за арест бяха издадени по искане на Европейската прокуратура за заподозрени, намиращи се в България, Чехия, Холандия, Испания и страни извън ЕС. На други четирима заподозрени е наложена временна забрана за упражняване на търговска дейност.
Разследването е проведено от италианската финансова полиция във Варезе (Guardia di Finanza of Varese) и италианската държавна полиция (Squadra Mobile di Palermo и Servizio Centrale Operativo), под надзора на Европейската прокуратура. Италианската финансова полиция на Милано и Палермо също е допринесла за разследването. Разследващите действия са проведени и с подкрепата на Европол и няколко национални правоприлагащи агенции.
Всички засегнати лица се считат за невинни до доказване на противното в компетентните италиански съдилища.
Европейската прокуратура (EPPO) е независимата прокуратура на Европейския съюз. Той отговаря за разследването, наказателното преследване и осъждането на престъпления срещу финансовите интереси на ЕС.
Списък на най-важните участващи партньори и национални органи:
Италианска Guardia di Finanza
Италианска Полиция ди Стато
Европол
Испанска национална полиция
Полицията на Чехия (Policie České republiky)
Люксембургска съдебна полицейска служба (Section entraide judiciaire internationale)
Полицейски корпус на Словакия (Policajný zbor)
Службата за фискална информация и разследване на Холандия (FIOD)
Национална следствена служба на България
Хърватска полиция (Ministarstvo unutarnjih poslova)