Дроновете предизвикаха революция в армиите по света. Как безпилотните летателни средства промениха философията на войната и как навлизат в българската армия – предизвикателствата и проблемите – анализ в „След новините“ с автор Николай Минков, който се включи в двудневно тактическо учение с бойни стрелби на полигона Тюлбето край Казанлък, предава БНТ.
Това е самоходната артилерийска установка гвоздика – най-маневреното средство на въоръжение в артилейриските формирования на Сухопътните войски. Снабдено е със 122-милиметрово оръдие и боекомплект от 40 осколъчно-фугасни снаряда.
Масовото използване на дронове в украинския конфликт промени философията за водене на съвременния общовойскови бой. Ефективността на безпилотните летателни апарати за разузнаване, засичане на цели, координиране на огъня и използването им за директна атака на противника се отчита от командването на Сухопътните ни войски и вече втора година опитът от войната се използва за обучание на нашите пехотни подразделения.
Като визираме дроновете, тук трябва да знаем, че говорим за няколко различни видове дронове не само по далечина и възможности като технологии, а и като цели на тяхното използване и ефектите, които търсим от тях.
От няколко години в сухопътните войски успешно въвеждат в най-малките подразделения малки разузнавателни дронове от хеликоптерен тип.
„С този дрон няма вече скрити цели и противници. Дронът е закупен за взводове и роти, най-вече за разузнаване на цели, заснемане на тяхното местоположение. Лесно разпознава целите и точно дава координатите и подаването им в командния ни център. Добър е“, категоричен е младши сержант Дончев – оператор на дрон.