Инициативата „Бяла лястовица“ на Комплексния онкологичен център (КОЦ) Бургас е създадена с мисията да повиши осведомеността за рака на гърдата и да насърчи ранната диагностика и превенция. Всяка година стотици жени в България се сблъскват с тази тежка диагноза, но благодарение на медицинските специалисти, иновациите и подкрепата на близките, много от тях успяват да преодолеят болестта.
Тази година бялата лястовица „кацна“ в Созопол, като инициативата ще обхване и други градове в региона.
Управителят на КОЦ Бургас, проф. д-р Христо Бозов, съобщи за предстоящо закупуване на нова медицинска апаратура от САЩ. Тази техника ще намали до 80% последствията от химиотерапията, свързана със загубата на коса — едно от най-тежките психологически предизвикателства при жените с рак на гърдата.
На събитието в Созопол лекции изнесоха водещи специалисти от КОЦ Бургас, сред които д-р Драголова, д-р Биволарски, д-р Кенолов и д-р Антонов. Медиците изнесоха информация, свързана с диагностика на рака на гърдата, начините за лечение и не на последно място реконструкцията на гърдата след претърпяна онкологична операция, която връща самочувствието на жената.
Тази година лице на кампанията е известният писател и психолог Радослав Гизгинджиев. Той подчертава важността на връзката между духа и тялото, а посланието на инициативата е да се грижим за себе си и да се отнасяме отговорно към нашето здраве.
„Всички популярни хора в България трябва да застават зад тези каузи. Аз заставам зад тази кауза, защото това е най-малкото, което мога да направя в това общество, което в момента се клати като махало. Всяка болест има своя ментална биография. При мен, като психолог, когато дойдат хора с рак се опитваме да проследим тази ментална биография и да си отговорим на въпроса, защо болестта е дошла при нас и какво иска тя да ни каже! Ние просто трябва да е чуем, да променим, може би, нещо в себе си и на начина, по който гледаме на света и да се доверим на специалистите„, сподели писателят.
„Бяла лястовица“ е символ на надеждата и новото начало, показвайки, че с навременната грижа и подкрепата тази тежка диагноза не е присъда.
Според Националния раков регистър всяка година у нас се диагностицират около 4000 нови случая на рак на гърдата.
Най-засегнатата група са жените над 50 години, но все по-често има и случаи и сред по-младите жени, което подчертава нуждата от ранна диагностика и превенция.
Кампанията „Бяла лястовица“ е от ключово значение за осведомеността и скрининга, които могат да спасят живот.