Докато парламентът се тресе от токови удари между партиите, държавата се изправи пред реална криза с електричеството. Спешни мерки поиска в декларация до партиите в НС Българският енергиен и минен форум.
„Електроенергийната система на България навлиза във все по-задълбочаваща се производствена и ликвидна криза“, предупреждават експертите. И бият аларма, че страната ни се превръща в нетен вносител на ток.
За ноември сме внесли средно над 1200 МW, като това е най-силно изразено при вечерния връх на потребление – от 17 до 21 ч. когато фото-волтаиците зануляват производството си. Тяхното „изпразване“ се компенсира с внос на скъп ток основно от Гърция, която активира пълния капацитет на своите газови ТЕЦ. Това са основно реконструирани въглищни централи по Плана за възстановяване, от който България не може да получи втората си вноска заради неприети закони. Затова внасяме ток и от въглищни ТЕЦ от Сърбия, Турция и дори от Северна Македония, чиято цена не е обременена с „екологичната“ добавка за въглеродни квоти.
При сегашните борсови цени на природния газ и въглеродните квоти нашите лигнитни ТЕЦ не могат да се конкурират с гръцките и румънските газови ТЕЦ. Според експертите до режим на тока у нас едва ли ще се стигне, но цената на електричеството рязко ще се покачи, пише „Стандарт“.