9.3 C
Бургас
вторник, април 15, 2025

Имотният пазар започна да прегрява: Ако балонът се спука в България ще стане страшно, първа е по поскъпване в ЕС

Цените на жилищата са нараснали с 4,9 на сто в ЕС през четвъртото тримесечие на 2024 г. спрямо същото тримесечие на предходната година, а в еврозоната са се повишили с 4,2 на сто. Това сочат данните за Индекса на жилищните цени, съобщи европейската статистическа агенция Евростат.

През третото тримесечие на 2024 г. цените се увеличиха с 3,9 на сто в ЕС и с 2,7 в еврозоната.

Отнесено към предходното, трето тримесечие през октомври – декември миналата година цените на жилищата са се повишили с 0,8 на сто в ЕС и с 0,6 на сто във валутния съюз.

За България е отчетено рекордното повишение на цените на жилищата през четвъртото тримесечие с 18,3 на сто на годишна основа. На тримесечна база нарастването на цените е 2,7 на сто. През трето тримесечие на 2024 г. бе отчетен също рекорден за ЕС ръст от 16,5 на сто спрямо същия период на 2023 г. През второто тримесечие годишното увеличение възлизаше на 15,1 на сто, което поставяше страната ни на второ място след Полша (+17,7 на сто). През първото тримесечие на 2024 г. България отчете ценови растеж на жилищата от 16 на сто, като пред страната ни бе само Полша с 18 на сто.

Сред страните членки, за които има налични данни, две отчитат годишен спад на цените на жилищата през четвъртото тримесечие на 2024 г., а в двадесет и четири – повишение. Най-значителни спадове са отчетени във Франция и Финландия (-1,9 на сто за всяка), а с най-значителен растеж е България (+18,3 на сто), Унгария (+13 на сто) и Португалия (+11,6 на сто).

Спрямо предходното тримесечие цените са се понижили в шест страни членки, останали са без изменение в две (Малта и Финландия) и са нараснали в осемнадесет. Най-големи спадовете са регистрирани във Франция и Кипър (-1 на сто и за двете) и Естония (-0,7 на сто), а най-силен е растежът в Словакия (+3,6 на сто), Словения (+3,1 на сто) и Португалия (+3 на сто).

Имотният пазар в България прегрява: Нужно е над едно десетилетие работа за собствено жилище в София

Цените на имотите в България достигат нови рекорди, като в столицата средният двустаен апартамент вече струва над 150,000 евро, сочат пазарни анализи. За да си го позволи, средностатистическият софиянец трябва да работи над 13 години без да харчи нищо от нетния си доход – тревожен индикатор за прегряване на пазара.

Според икономисти и анализатори това напомня на събитията от периода 2005–2008 г., когато в България се наблюдаваше класически имотен балон. Тогава рязкото поскъпване на имотите беше последвано от крах след глобалната финансова криза, довел до срив на цените, стотици замразени проекти и затруднения в обслужването на ипотечни кредити.

„Имотите в момента са практически недостъпни за средния човек. Ако доходите не догонят цените, ще видим спад в търсенето, а с това и евентуална корекция на пазара“, коментират експерти от сектора.

Числата

  • Средна цена на кв.м в София: 2,150 евро
  • Среден двустаен апартамент (70 кв.м): 150,500 евро
  • Средна нетна заплата в София: 950 евро/месец
  • Необходими години труд: над 13 години

Изкуственото завишаване на цените – често провокирано от спекулативни инвестиции, лесно достъпни кредити и паническо търсене на „сигурен актив“ – води до редица рискове: от финансови загуби до социална нестабилност и икономически рецесии. Анализатори предупреждават, че в момент на повишаващи се лихви и спад на покупателната способност, имотният сектор може да се сблъска с подобна на предходната криза ситуация.


7,954FansLike
2,547FollowersFollow
11,481SubscribersSubscribe
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ОСТАВЕТЕ ОТГОВОР

Please enter your comment!
Please enter your name here