Изгониха руската посланичка у нас Елеонора Митрофанова от изложба в Квадрат 500, пише „24 часа“. Снощи там се откри изложбата „Изкуството да си непослушна“.
На кадри, разпространени в социалните мрежи се вижда как присъстващите гонят Митрофанова от събитието със скандирания „Тук не е Москва“.
Присъстващите скандираха още „Слава на героите“, „Слава на Украйна“ и изпратиха посланичката с „Довиждане“. Тя отговори на скандиранията на руски и напусна залата бързо.
Изложбата показва за първи път в България изкуството на Герила Гърлс – емблематични плакати, видеоклипове и инсталации от постоянните колекции на най-значимите музеи в света (МоМА, Тейт Модърн, Центъра „Жорж Помпиду“).
Изложбата проследява се 40-годишната история на групата – от създаването ѝ през 1980 г. в Ню Йорк до днешните интервенции, лекции и пърформанси, които отправят критика към неравенството в изкуството, културата и обществото, чрез новаторски подход, съчетаващ изкуство, хумор и социална критика.