Геологическата структура на единствения спътник на нашата планета предизвиква сериозен научен интерес. Бъдещите мисии на NASA ще са насочени и към извличането на редица ценни материали, които се намират в изобилие на Луната. Учените направиха изненадващо откритие, установявайки голямо находище на гранит на едно от най-необичайните места: обратната страна на Луната.
Откритието повдига любопитни въпроси. Досега са откривани само малки зрънца на този материал в стотици килограми карго с лунни проби от Apollo мисиите. Традиционно гранита изисква тектоника на плочите, или водни магми, за да се образува. Във вътрешността на Луната се съдържат малки количества вода. Естественият ни спътник, обаче никога не е бил подложен на тектоника на плочите.
Трябва да отбележим също, че гранит не е откриван на нито един друг обект в Слънчевата система. Новото проучване загатва, че появата му на Луната вероятно е резултат от геологичен процес, на който учените все още нямат обяснение.
Гранитните скали на нашата планета са открити под изчезнали вулкани и се формират, когато подземна разтопена лава се издига до кората на планетата, но не изригва и след това се охлажда. Предполага се, че лунният гранит е създаден преди 3.5 млрд. години, когато все още е имало активна вулканична дейност.
NASA планират да изследват задълбочено вулканичния комплекс Compton-Belkovich с изпращането на марсоход. Мисията е планирана за 2026г.\digital.bg