Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг съобщи, че вижда напредък в закъсалите преговори с Турция за членството на Швеция, след като двете страни преминаха през период на високо напрежение поради протестите срещу Турция и исляма в Стокхолм наскоро.
Столтенберг сподели в четвъртък пред Ройтерс, че той и президентът Реджеп Тайип Ердоган са се договорили Турция, Финландия и Швеция да се срещнат в централата на НАТО в средата на март, „за да се справят с предизвикателствата, пред които сме изправени, когато става въпрос за ратификацията от Турция на протокола за присъединяване на Швеция“.
Столтенберг се срещна с Ердоган миналата седмица в Анкара. По-късно той направи изявление: „Виждам напредък. Целта ми е Финландия и Швеция да станат пълноправни членове до срещата на върха на НАТО“, която трябва да се проведе в Литва от 11 до 12 юли.
Швеция и съседна Финландия кандидатстваха за присъединяване към НАТО след нахлуването на Русия в Украйна. Всички членове на НАТО с изключение на Турция и Унгария са ратифицирали присъединяването им, но е необходимо единодушие.
Будапеща заяви, че се стреми да ратифицира споразумението за двете страни до началото на март.
Анкара обвинява Стокхолм в укриване на членове на терористични групи и поиска тяхното екстрадиране като стъпка към даване на зелена светлина на членството на Швеция в НАТО.
Преговорите между Финландия, Швеция и Турция са в застой от януари, след като копие на Корана беше изгорено пред турското посолство в Стокхолм от Расмус Палудан, лидер на датската крайнодясна политическа партия Твърда линия.
Руският президент Владимир Путин обяви, че няма да има заплаха за Русия, ако Швеция и Финландия се присъединят към НАТО, но че Москва ще отговори, ако ръководеният от САЩ алианс укрепи военната инфраструктура в двете северни страни.