Поредни три слаби земетресения бяха регистрирани вчера на територията на област Хасково, съобщиха от Националния институт по геофизика, геодезия и география, като най-силният трус, с магнитуд 2,8 по скалата на Рихтер, е бил отчетен в 01;38 часа през нощта срещу понеделник.
Преди два дни имаше 4 слаби земетресения между Димитровград и Хасково. Те са с малък магнитуд между 2,2 и 2,9, но някои от тях бяха усетени от хората.
Причините за зачестилите трусове у нас и на Балканите разкри в „Денят започва“ доц. Петя Трифонова, зам.-директор на националния институт по геофизика, геодезия и география.
„Известно е, че Балканският полуостров е доста сеизмична зона. Територията на Гърция и Турция е много по-сеизмична, отколкото България. Там често стават земетресения и причина за тях е колизията между африканската е евроазиатската плоча. В резултат на тези движения се натрупват напрежения в земната кора, активират се разломни структури и се получават тези земетресения“, заяви доц. Трифонова.
По думите й, сеизмичната активност у нас е спокойна в момента. Не очакваме поредица от автършоци.
„Имаме дефинирани няколко огнища, които следим как се развиват процесите та. Сеизмична опасност има, тя е константа. Ние можем да се постараем да минимизираме последствията от силно земетресение. Трусовете не могат да се прогнозират, така че трябва да сме подготвени. В България е имало много силни земетресения, което означава, че такива ще има и ние трябва да сме подготвени да ги посрещнем подобаващо“, заяви още доц. Трифонова.