В края на наситената със събития 2024 година за Държавна опера – Бургас, с реализирани успешни спектакли – включително и балетни, с изключително успешните гастроли в различни градове в България – с „Лебедово езеро“ и „Спящата красавица“, както и с „Лешникотрошачката“ – в Разград, Балчик и Шумен, предстои традиционното празнично представление на „Лешникотрошачката“, по музика на П. И. Чайковски, постановка и режисура – проф. Хикмет Мехмедов, възстановка – Галина Калчева – на 13 декември, петък, от 19 часа в залата на Бургаската опера.
Балетната феерия е сътворена по популярната приказна история на Е.Т. Хофман. Чрез средствата на изящното танцово изкуство, в най‐изпълнявания балет по време на коледните празници, артистите от балетната трупа ще разкажат отново историята на Маша, приключенията й във вълшебния свят на сънищата и приказната метаморфоза, превърнала Лешникотрошачката в принц, с когото преживяват чудни приключения в една бленувана реалност.
Освен солистите и ансамбъла на балета на Държавна опера – Бургас, в сценичната феерия на спектакъла на считания за най-коледен балет в световен мащаб ще вземат участие и възпитаници на Детски балетен театър “Капка“. Всички артисти ще представят вълшебния спектакъла с настроение, финес и професионализъм. Пищната сценография, издържана в приказна коледна стилистика, както и изящните костюми, са създадени от художника Радостин Чомаков, изпипани са до последния детайл и са издържани в единната идейна линия на постановката, смайващи са и декорите и оригиналното оформление на сцената, подсигурено перфектно технически – чрез осветлението и специалните ефекти. Помощник-режисьор на постановката е Петър Тихолов.
Забележителната постановка на знаковия балет, който по традиция се изпълнява по Коледа, е дело на проф. Хикмет Мехмедов и съчетава най-доброто от общоприетия облик за един празничен спектакъл с присъщия на изтъкнатия хореограф и режисьор перфекционизъм – по отношение на детайлите, имплицитно заложените послания, придаващи емоционален пълнеж на изградените образи. Постановката на „Лешникотрошачката“ неслучайно се радва на дългогодишен сценичен успех, тъй като е еманация на най-доброто от класическата школа, добавяйки мекота, финес и вкус към всяка една подробност, чрез която се изгражда изящната цялостна визия. Вълшебството на спектакъла по безсмъртната музика на Чайковски за пореден път ще заплени очакваната многобройна публика – с артистичен размах, грабваща визия и изпълнителско майсторство. Една от най-красивите постановки на Бургаската опера носи високата класа, естетическа завършеност и разпознаваем авторов почерк на проф. Мехмедов.
Красивата история за Маша и Лешникотрошачката, превърнал се в чудния сън на девойката в Принц, в петък ще пресъздадат примабалерината на балетната трупа Даниела Туртуманова-Стоянова и Хару Накагава. Поради внезапно заболяване на Теодор Цаков, който бе в основния състав, в ролята на Лешникотрошачката в сряда ще влезе младият балетист, който отскоро в състава на Бургаската опера – Хару Накагава. Той дебютира блестящо в комичната роля на Секретаря на Саид Паша в балета „Корсар“ през м. юни т. год., както и в „Испански танц“ – в Лебедово езеро – през м. август на сцената на Летния театър. Заедно с Александрина Арабаска, той се представи в един от най-известните балетни дуети и на турнето в Троян и Плевен, както и на сцената на Операта – през м. ноември. Талантливият балетист от Япония дебютира успешно в ролята на Лешникотрошачката, в партньорство с Илина Константинова – като Маша, на сцената в Разград, след което танцува и на спектаклите в Балчик и Шумен. Двамата балетисти направиха своя блестящ дебют в ролите на Одета/ Одилия и Зигфрид на спектаклите на „Лебедово езеро“ на гастрола на трупата в Шумен, Разград и Добрич през м. ноември т. год. Примабалерината Даниела Туртуманова-Стоянова бе неотразима в трите спектакъла на „Лебедово езеро“ – в Бургас, Троян и Плевен, през м. ноември, а преди това – в „Спящата красавица“ – на сцената в Бургас и Балчик.
В образа на Черната кралица в петък ще се превъплъти Гергана Георгиева. В образа на Дроселмайер влиза Кирил Филипов, ролята на Фриц ще изпълни Калина Неделчева. Като Приятелки на Маша ще танцуват Натали Иванова и Рафаела –Мария Кюл. В ролята на майката на Маша ще бъде Анелия Иванова.
В атрактивните ансамбли участват: Испански танц – Джулия Леци и Стоян Фъртунов; Индийски танц – Елена Георгиева, Бианка-Хелън Джованели, Патрик Гил; Китайски танц – Нанако Сато и Франческо Пио Русо; Руски танц – Александрина Арабска, Гергана Козарова, Мария Габарова, Шун Калафуне.
Грациозни „Снежинки“, вплели се в цялостната празнична феерия на сцената, ще бъдат: Рафаела-Мария Кюл, Нанако Сато, Натали Иванова, Джулия Леци, Елена Георгиева, Бианка-Хелън Джованели, Александрина Арабска, Гергана Георгиева, Полина Паша, Гергана Козарова, Андреа Сотирова. Участници в грациозния „Розов валс“ ще бъдат балетните артисти: Патрик Гил, Натали Иванова, Стоян Фъртунов, Рафаела-Мария Кюл, Шун Калафуне, Илина Константинова, Джулия Леци, Фреанческо Русо, Нанако Сато, Елена Георгиева, Бианка-Хелън Джованели, Мария Габарова, Андреа Сотирова, Ивана Фиалковска, Гергана Козарова. В ролите на Родители ще бъдат: Гергана Козарова, Франческо Русо, Алекснадрина Арабска, Стоян Фъртунов, Бианка-Хелън Джованели, Шун Калафуне, Елена Георгиева, Патрик Гил.
Очаква се на празничният спектакъл на сцената на Бургаската опера да се сътвори елегантно съчетание от финес, майсторско пресъздаване на известния приказен сюжет – плавно преливане на епизодите, обединени от идейната нишка на режисьорския замисъл, реализиран вещо и с размах.
В навечерието на светлия празник, магичните „стъпки“ на изящното изкуство сякаш ще орисат предколедно сцената в Операта – вещаeйки добри бъдни дни за целия артистичен състав, както и за посетителите на балетната феерия.
А на 22 декември, неделя, от 11 часа за най-малките Държавна опера – Бургас е подготвила традиционното празнично утро „Елха в Операта“.
За балетната творба:
„Лешникотрошачката“ е историята на малко момиче, което получава от своя кръстник лешникотрошачка за коледен подарък. Тя все още не знае, че дървеният войник, чието предназначение е просто да разчупва твърдите черупки на лешниците и орехите, ще се превъплъти в приказен принц, който ще я отведе при танцуващите снежинки и феи, при най-красивите кукли и цветя, че ще воюва с краля на мишките и ще се омъжи за нея, за да стане тя приказна принцеса.
Балетът на Чайковски е поставен за първи път в седмицата преди Коледа на 1892 г. в Мариинския театър в Санкт Петербург, но без особен успех. Повече от четиридесет години са били нужни, за да получи световно признание – в Англия е поставен през 1934 г., десет години по-късно успехът го следва в Сан Франциско, САЩ, а след още десет – и в Ню Йорк, където достига върха на славата си. Оттогава балетът се поставя там всяка година по Коледа и това е неизменна традиция. Либретото на „Лешникотрошачката“ е на тандема Всеволожки – Петипа, които са в основата на най-успешните творби на Чайковски.
Постановката на бургаската опера, също традиционна за коледните празници, е добре позната както на сцената в морския град, така и в страната. Преди коронакризата, спектакълът на проф. Хикмет Хикмедов е бил чест гост на театрите в България в края на декември и винаги се е радвал на изключителен интерес.