Десетки са желаещите да премерят сили в ритуала по Спасяването на Светия Кръст, скачайки в ледените води на Черно море на 6-ти януари, Йордановден. Самият ритуал по Спасяване на Светия Кръст символизира кръщаването на водата и напомня за това, че Исус Христос е бил кръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител.
И тази година, спазвайки традицията, на куражлиите ще бъде дадена възможност да се преборят с бурните и ледени води на Черно море и да извадят Светия кръст.
Желаещите да вземат участие в ритуала, трябва да имат навършени 16 години. Записването ще се извършва в самия ден от 10:00 до 11:15 часа на Моста само срещу представяне на лична карта, документ за актуален медицински преглед (медицинско) и подписване на декларация, с която поемат отговорност за здравословното си състояние.
Честванията за Йордановден ще започнат още в 08:30 часа, когато Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений и бургаското духовенство ще отслужат празнична Света литургия в храм „Св. Св. Кирил и Методий“.
На 6-ти януари, пак по стара традиция, се освещават военните части и бойните знамена на Българската армия. Смята се, че този ритуал бележи началото си през 917 г., когато преди битката при Ахелой е извършен първият водосвет. След известно прекъсване, той е подновен през 1879 г. и се извършва до днес.
Благославянето на бойните знамена от Военен гарнизон – Бургас и молебенът за здраве на българското войнство ще започнат от 11.00 часа на площад „Св. св. Кирил и Методий“ и ще бъде отслужен от Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений.
Веднага след ритуала, в 11:30 часа оттам ще тръгне традиционното литийно шествие. То ще премине през ул. „Александровска“, ул. „Богориди“ и Моста.
Хвърлянето на Светия кръст в морето и спасяването му ще бъде с начало 12:00 часа.
На 6-ти януари се навършват и 177 години от рождението на поета революционер Христо Ботев. Той ще бъде почетен с цветя и венци в 12:30 часа пред бюст-паметника в Приморски парк.
Точно в 13.00 часа ще бъде открита и традиционната изложба „Богоявление“ на художниците Йордан Маринов, Йордан Петров и Йордан Ангелов.