1 C
Бургас
понеделник, ноември 25, 2024

НАСА откри екзопланета, на която може да има извънземен живот

Учените са направили вълнуващо и потенциално революционно откритие в търсенето на извънземен живот, след като са открили признаци на газ на далечна водна планета, произвеждан само от живи организми.

Планетата K2-18b, която е повече от осем пъти по-голяма от Земята и се намира на 120 светлинни години от нас, се намира в обитаемата зона на своята хладна звезда джудже в съзвездието Лъв. Смята се, че това е „хицеанов“ свят – сравнително нов клас екзопланети, които притежават ключови съставки за извънземни видове поради богатите си на водород атмосфери и водни океани.

Но наличието на още нещо е развълнувало астрономите още повече. В атмосферата на К2-18b, която е известна като „свръхземя“, защото е по-голяма от нашата планета, но по-малка от Нептун, е открит газ, който „уникално се свързва с живота“, когато се намира на Земята. Съединението диметилсулфид (DMS) е открито заедно с два газа, пренасящи въглерод.
„На Земята това се произвежда само от живота“, заявиха от НАСА.

По-голямата част от DMS в земната атмосфера се отделя от фитопланктона в морската среда. Въпреки вълнението, учените подчертават, че ще са необходими още наблюдения с космическия телескоп „Джеймс Уеб“, за да се потвърди наличието на DMS.

Ако откритието се потвърди, то ще направи К2-18b сред най-вероятните светове, на които може да съществува извънземен живот, наред с такива като Марс и ледените луни на Юпитер и Сатурн в нашата собствена Слънчева система.

Установено е също така, че в атмосферата на свръхземята има големи количества въглероден диоксид и метан, чието наличие би могло да подскаже, че тя е обитаема, а може би дори вече е населена.

Обсерваторията на НАСА на стойност 10 млрд. долара може да анализира химическия състав на далечна планета, като улавя светлината от звездата домакин, след като тя е преминала през атмосферата на планетата по пътя ѝ към Земята. Газовете в атмосферата поглъщат част от светлината на звездата, но всеки от тях оставя отличителни знаци в спектъра на светлината, които астрономите могат да разчетат. 

Източник:dailymail.co.uk, БГНЕС

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук