Несебър си връща изгубените през вековете икони. Идеята e на сем. Димитрови от Несебър.
Днес в църквата „Св. Успение Богородично” в града на ЮНЕСКО беше осветено копие на иконата „Света Богородица Иверска” лично дарение от семейството на Николай Димитров.
„ Тя отново е тук. Художникът направи едно копие на Папа Франциск и едно копие за Несебър , за което благодаря. Благодаря и на Епископ Христо Пройков, който е представител на католическата църква в София”, каза Николай Димитров.
Монсиньор Хриисто Пройков припомни, че копие на Иверската Богородица отнася със себе си от Несебър и епископ Анджело Ронкали, известен по света като „добрият папа”, който осигурява през 1926 г. открива трапезария в Несебър за изхранването на децата бежанци от Егейска Македония и Тракия.
„Посещавайки Несебър на епископ Ронкали тази икона му прави силно впечатление. Оригинала и вероятно е в Атонския манастир. Монсиньор Ронкали пожелава да има копие от тази икона. Тази икона го придружава през целия му останал живот.”
Иконата беше осветена в храм „Св. Успение Богородично” от отец Петър.
„ Това е икона от царския ред. В царсикия ред са били тези икони, които са на иконстаса . За Иверскската Богородица легендата разказва , че когато селджукските турци нападат Грузия тя е прободена от турски войник и затова от лицето на Богородица протича кръв „.
След Грузия иконата попада в един от несебърските храмове.
„ По това време българската общност се е събирала в църквата Йоан Кръстител. Вероятно тази икона е била там и му е направила впечатление, вселдствие на което българската общност поръчва копие на тази икона, която той носи със себе си” , разказва директорът на „Музей Старинен Несебър” Тодор Марваков.
Не е известно къде се намира точно оригинала на иконата, но се предполага, че когато през 1925 година гърците се изселват от Несебър я отнасят със себе си.
Осветената икона „Света Богородица Иверска” ще се съхранява в Музей „Старинен Несебър”. Идеята е изгубените икони на Несебър да бъдат приютени в един от реставрираните храмове- Христос Пантократор” или „Йоан Кръстител”.