8.2 C
Бургас
понеделник, ноември 25, 2024

Николай Димитров: Община Несебър изпълнява отговорна и целенасочена политика за опазване на Стария град

Община Несебър изпълнява отговорно и целенасочено  мисията си да осигури политическа, стратегическа, финансова и иновативна административна среда за утвърждаване на културната идентичност и осъществяване на устойчиво опазване и управление на културното наследство на територията на общината – изключителната световна стойност на  Старинен град Несебър. Това стана ясно по време на второто заседание на Обществения съвет за закрила на културното наследство (ОбСЗКН), водено от кмета на общината Николай Димитров.

На срещата, в която участваха  представители на гражданското общество, неправителствени организации, общински и държавни административни служители, бе приет Годишният доклад за наблюдение и оценка на изпълнението на Стратегията за културното наследство и изпълнение на препоръките от 45 сесия на Комитета за световно наследство към ЮНЕСКО (Рияд, септември 2023 г.), представен бе проектът  на Споделена визия за Старинен Несебър, 2025-2044 г. и пътна карта. На заседанието се обсъдиха и предстоящи проекти, които ще бъдат реализирани през 2025 г.

Основни акценти в  годишния доклад бяха няколко.

Единият бе одобрената актуализация на Плана за интегрирано развитие на общината до 2027 г. съгласно т.7 от Решение № 45COM7В.179 на Комитета за световно наследство. Визията за развитие е формулирана по нов начин: „Несебър 2027 – устойчиво развитие и просперитет, вдъхновени от местните потенциали, в чиято сърцевина е „Старинен град Несебър“ – жизнено културно наследство, със запазена изключителна световна стойност, цялост и автентичност.“ Формулирани са отново целите и приоритетите за постигане на визията, набелязани са нови мерки за изпълнение на целите. Актуализираният ПИРО е публикуван на сайта на общината и може да бъде видян на: https://www.nesebar.bg/PIRO_Nesebar_Aktualizatsiya_2024_prieta_zapublikuvane.pdf.

На отчетното събрание стана ясно, че Общият устройствен план на общината е на етап изготвено  задание. През м. септември 2024 г. заданието е представено пред Националния институт за недвижимо културно наследство и МОСВ за становища. С цел осъществяване на процедурата по разрешаване изработването на ОУП през октомври т.г. Министерството на регионалното развитие изисква от двете държавни ведомства становища по заданието съгласно законовите изисквания.

Друга тема на заседанието бе за насърчаване и подпомагане на частните собственици на сгради при тяхната поддръжка, консервация/реставрация: С решение на ОбС Несебър е одобрен нов Управителен съвет на Общински фонд Култура, изготвена е програма за подпомагане на частните собственици. Предстои  в началото на 2025 г. да започне приемане на заявление за финансово подпомагане и сключване на договори.

Бяха разгледани  5 образователни програми за насърчаване на интереса към значимостта на културното наследство сред младите хора и читалищната дейност през 2023 г., подпомагана от общината. Отчетени бяха реализирани проекти за развитие на инфраструктурата и градската трансформация в Старинен Несебър. Бе са зегната темата за използване на обществените пространства в Старинен Несебър за културни събития на открито и представяне на ценностите на нематериалното културно наследство – за 2024 г.,  организираните събития от общински и външни организации. Разисквано бе и археологическо проучване под вода на обекта „Потънали фортификационни и пристанищни съоръжения на Месамбрия“.

На срещата стана ясно, че на сайта на Община Несебър е публикуван изготвеният  от Министерството на културата проект на Визия за Старинен Несебър, 2025-2044. https://www.nesebar.bg/nessebar-world.phpВсеки заинтересован може отправи предложения и препоръки, които ще бъдат препратени към МК –  постоянната Междуведомствената комисия и Експертната работна група за „Старинен Несебър“ (създадени с РМС №161/24.03.2022 г.).  Общината ще съдейства на комисията като публикува на сайта си и Анкетна карта за проучване на общественото мнение във връзка с предстоящото изготвяне на Плана за опазване и управление на Старинен Несебър.

„Община Несебър е възложила на Изследователски център „Тренд“ да направи проучване на общественото мнение, в което ще се включат въпроси и за културното наследство. Анкетирането ще се извърши през м. декември. В началото на 2025 г. ще се представят резултатите от проучването.“ , заяви кметът Николай Димитров пред присъстващите.

На срещата стана ясно, че Туристическият информационен център на ул. „Месамбрия“ в Стария Несебър ще бъде преместен в обновени помещения. Новия ТИЦ ще разполага със зала за срещи и дискусии, място за интерактивни презентации, изложбен център с името на големия несебърски художник Радослав Ралев, с възможност да се наблюдава и обектите под вода „Потънали фортификационни и пристанищни съоръжения на Месамбрия“.

На заседанието бе предложено да се проучи и реализира възможността за осветяване на контурите на подводната археология.

Актуализациите и напредъкът на общината относно състоянието на обекта на световното наследство  – Старинен град Несебър ще бъдат отразени в  доклада на Министерството на културата, който трябва да се предостави до началото на декември  пред Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО.

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук