Родолюбци, патриоти, потомци на тракийци се събраха в историческата местност Петрова нива в Странджа, за да отбележат Деня на Тракия и 112-годишнината от една от най-славните победи на Българската армия – превземането на Одринската крепост.
Сред присъстващите на събитието бяха народният представител от „БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” инж. Петър Кънев, депутатът от ГЕРБ-СДС Галя Василева, областният координатор на БСП-Бургас Живко Господинов, онкохирургът проф. Иван Гавраилов, кметът на Община Малко Търново Илиян Янчев, председателят на Съюза на тракийските дружества в България Красимир Премянов, политическият анализатор проф. Иво Христов и много други гости.





Заупокойна молитва беше отслужена в памет на жертвите на насилствената миграция от Беломорска Тракия и за загиналите по време на сражения български войници. Присъстващите поднесоха венци и цветя на паметника.
„Много се радвам, че днешния ден придобива все по-голяма популярност и привлича все повече родолюбци тук, на Петрова нива. Изразявам благодарност към кмета на Община Малко Търново, без който това нямаше да стане”, заяви проф. Иван Гавраилов.
В прочувственото си слово той припомни за паметните събития от преди сто и дванадесет години. Проф. Гаврилов разказа историята на българския войни Михо Стоянов, който е проявил огромен героизъм по време на битката при Одрин и жертвайки живота си, успява да развее българското знаме над минарето на „Султан Селим джамия”.
Българското знаме пред паметника на Петрова нива днес бе издигнато от правнука и праправнука на Михо Стоянов – Пламен и Илиян, като те получиха в знак на признателност от проф.Гавраилов умалено копие на реплика на Кръста за храброст и умалено копие на меча на Хан Кубрат.
С всяка изминала година интересът към церемонията, която се провежда тук за поредна година на този ден, е все по-голям.