Нали знаете, че най-тъмно е преди разсъмване – а сега предстои да се нормализират температурите, предстои периодът с най-ниска смъртност – част от август и част от септември. Вече сме се аклиматизирали към жегата – да се радваме на живота. Най-опасни периоди в годината са първите студове и първите жеги.
Това каза кардиологът проф. Сотир Марчев за „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ. Според него бедствията идват от неподготвени хора.
„В топлите дни ако се спазват правилата, няма да има проблеми: да се носят бели дрехи, шапка, широки дрехи, да се пие често вода – 8 чаши разпределени равномерно за денонощието. Има и още правила – през нощта да отворим прозорците, през деня – да ги затворим, на климатиците да се почистват филтрите, и да не духа струята в тялото ни. Болката от климатика е от невралгия, а не сърдечна. Той не се настройва под 25-26 градуса при жегите“, категорично обясни проф. Марчев.
Той съветва да се приемат по-леки храни – топлината се отделя и от усвояване на храната. Сега не е сезон за физическите активности. Има правило 80 на 20. Ако успееш 80% да се храниш здравословно, е супер, ако 80% спортуваш – е достатъчно.
Професорът обясни, че за да живеят децата здравословно, гледат от родителите си – значи те трябва първо себе се да възпитат.
„Отслабва се с неядене, а не със спорт или с инжекции. Килограмите се свалят разумно, за да не се върнат, а спортът е за поддържане на теглото.
Като видите че 1 година не сте ходили на лекар, трябва да отидете, ако имате здравословен проблем – на 6 месеца. Сърдечната болка е срединно разположена на голяма площ.
В жегите трябва да се допускат умерени натоварвания – когато дишаме дълбоко но можем да говорим, а нормалният пулс е 200 минус годините. За хора със сърдечен проблем трябва екстремно намаляване на солта и много плодове и зеленчуци.
Ако сърцето е разбито от емоции – прогнозата е добра, ако е от тежка диагноза – прогнозата не е добра. Най-добрата температура за сърцето е 18-25 градуса, притесняването към алкохола е генетично, до 4 кафета дневно е добре, ако го понасяш. Жегите потискат апетита на жените, при мъжете е обратното“, отговори професорът на зрителски въпроси.