22.1 C
Бургас
неделя, октомври 6, 2024

Руската пропаганда смени „възхитените българи“ с ChatGPT

В последните години важна част от руската пропаганда станаха „коментарите“, които се появяват под новини на чуждестранни издания. След това държавните медии разказват как „британци“, „немци“ или „американци“ „критикуват“ и се „подиграват“ на своите политици. И задължително се „възхищават“ на Русия и Путин.

Всичките тези коментари и материали се правят по един шаблон. Първо се намира информационен повод (например, че Володимир Зеленски е поискал НАТО да влезе в Украйна“), а след това се „коментира“ с проруски „чужденци“. Обикновено от акаунти без снимка в профила, за да не може да се идентифицират техните автори.

По неясни причини руската пропаганда е влюбена в „българи“, които се „възхищават“ на Русия. Честата на използването им дори роди меме за „възхитените българи“, нищо, че подобни метариали и до днес се пояяват в държавните руски медии.

През 2023 г. руската пропаганда реши да разнообрази своят набор от герои. Към „българите“ и „американците“ се добави и ChatGPT — чат-ботът с изкуствен интелект на амеиканската компания OpenAI.

На чат-бота най-често се осланя РИА Новости. В последните дни ChatGPT:

– предсказа бъдещето на руската икономика (напомни, че Русия е с огромна икономика, а в държавата има значинелни ресурси);

– предупреди, че е по-добре да не се инместира в криптовалута (рисковете са свързани с това, че има сериозни спадове в курса, липсва регулация и е подложена на хакерска атака);

– обясни промените в курса на валутите (но избяга от въпроса колко рубли ще срува един долар след година);

Освен това чат-ботът дори „подготви мирен договор за Украйна“ (тази публикация руската държавна агенция подготви по материал на Berliner Zeitung). В новината се споменава, че „договорът“ предвижда незабавно прекратяване на отгъня и „придвижване на войските до първоначалните позиции“ (разбира се, че Русия трябва да се оттегли РИА Новости не споменава).

Въпреки че ChatGPT наистина отговаря на някои въпроси по-добре от Google, материалите на РИА Новости имат нулева стойност. Те директно противоречат на базовите стандарти на журнаистиката. Даже най-умните чат-боти често грешат и прости си измислят фактите.

Освен това ChatGPT има ограничен обем знания. Например нищо не знае за света след септември 2021 г. Така „разсъженията“ на нейромрежата за „мирния договор за Украйна“ се основава на стари данни (вероятно програмата анализира публикации от събитията в периода 2014–2021 г.).

Това е изключително важно, защото всеки диалог с ChatGPT с потребителя е уникален. Така той може да даде различни отговори на различни въпроси. Най-добре ситуацията илюстира публикацията на РИА Новости за това как ChatGPT разговаря със Съюза на православните журналисти за конфликта около Киево-Печорската ларва. Когато от „Лентача“ го питаха, давал ли е подобен кометар, отговорът бе, че това е фейк.

7,954Феновехаресване
2,547последователиследвам
11,481абонатиабонирам
Последни новини
spot_img
spot_img
Свързани новини

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук